10. 07. 2018
Češi euru sice důvěřují, ale jako domácí měnu ho nechtějí
Češi patří mezi největší odpůrce eura. Přesto však jejich vztah k této měně není jen negativní. Ukázal to aktuální průzkum Eurobarometer České bankovní asociace.
Podle průzkumu si 57 procent Čechů při cestování mimo eurozónu či USA s sebou vezmou euro raději než dolar. 45 procent dotázaných považuje euro za stejně stabilní měnu jako před finanční krizí. Podniky na svých účtech drží v současnosti v eurech až 20 procent úspor, eurové úvěry podnikům tvoří od 18 do 28 procent z celkového objemu úvěrů.
Přesto ani v podnikatelské sféře nemá přijetí eura jasnou podporu. Obavy mají především menší podnikatelé a firmy a k počkáním s přijetím se přiklání či bez názoru je na 76 procent podnikatelů oslovených Hospodářskou komorou ČR.
Slovensko přijalo euro před devíti lety
Češi se zavázali k přijetí eura – dříve nebo později – stejně jako další země, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004. Bylo mezi nimi i Slovensko, kde je euro realitou již od roku 2009 a těší se daleko větší podpoře než u nás.
REKLAMA
„Situaci před přijetím v Česku a na Slovensku nelze vůbec srovnávat. Souvisí s jejich zkušenostmi se samostatnou slovenskou měnou po měnové odluce v roce 1993, kdy slovenská koruna v porovnání s českou korunou oslabila a po většinu doby své existence se nevrátila na paritu 1:1 s korunou českou,“ podotýká Miroslav Zámečník, ekonomický analytik ČBA.
Češi spoří v korunách. Drtivá většina, tedy více než čtyři pětiny střadatelů, spoří v korunách. A pokud jde eurové půjčky domácnostem, ty se v Česku nevyskytují téměř vůbec. „Svědčí to o důvěře, kterou naše národní měna má, a o její stabilitě. A pokud jde o úvěry, tak také o tom, že úrokové sazby u korunových hypoték jsou pro klienty výhodné,“ upřesňuje Miroslav Zámečník.
Zdroj : Tisková zpráva ČBA