Různých průzkumů životní spokojenosti se už objevilo mnoho, ale s odlišnými závěry. Proto se Adrian White z Univerzity v Leicesteru rozhodl vytáhnout z nich získaná data o 178 státech a shrnout je do jediného výsledku.
Využil k tomu více než stovky dřívějších studií, v nichž na otázky týkající se pocitu životního štěstí a spokojenosti odpovídalo přes 80 000 obyvatel světa. Výhodou Whiteova přístupu je, že nabízí vyváženější perspektivu a omezuje náhodné výkyvy.
Na čem závisí štěstí? První výsledky Whiteovy studie proskočily světovým tiskem v létě, nyní ji v souhrnné podobě připravil pro vědecký tisk.
White se v ní pokoušel přijít na to, na čem pocit štěstí závisí. Porovnával proto údaje sesbírané Organizací spojených národů, Světovou zdravotnickou organizací a dalšími institucemi. A to včetně dat oficiálně zveřejněných americkou zpravodajskou službou CIA.
Vyšlo mu, že pocit životní spokojenosti je zpravidla nejvyšší v zemích, které mají značný hrubý domácí produkt na obyvatele, vysokou dobu dožití obyvatel a také systém vzdělávání dostupný pro většinu obyvatelstva.
REKLAMA
Celý článek najdete zde.