Po poměrně dlouhém období růstu většiny akciových trhů překvapil investory dramatický propad trhů. Razantní „výprodej“ začal 10. května. Co bude dál? Nejspíš další poklidný růst, tvrdí v týdeníku Reflex analytik PAVEL HADROUŠEK z finanční skupiny Fio.
Každý, kdo investuje přímo do akcií nebo akciových podílových fondů, vám vysvětlí, jakou roli hraje při investování riziko. Pozitivní, samozřejmě. Nebýt investičního rizika, nebylo by ani zajímavých výnosů. Kdo riziko špatně snáší, ať se raději na tenký led kapitálových trhů nepouští.
Když přijde období propadů (a ono zákonitě přijde), ztrácejí často i zkušení investoři nervy. Ptají se proč. Zvažují, zda mají své akcie či podíly ve fondech se ztrátou honem prodat, nebo počkat na obrat k lepšímu. Ten (opět zákonitě) přijde. Neví se ale kdy.
„Vysvětlení dramatických květnových propadů se objevila řada,“ říká Pavel Hadroušek. „Jako hlavní příčinu uváděli mnozí obavy z rostoucí inflace v USA, ve hře bylo i zvýšení úrokových sazeb v Číně či růst ceny peněz v Japonsku.“ To jsou ale jen zástupné důvody, tvrdí Hadroušek.
REKLAMA
Hlavním důvodem současného poklesu je podle něj především samotný předchozí růst. Spouštěcím momentem květnové korekce byla realizace zisků. Česky – lidé na akciových trzích hodně vydělali a začali se obávat případného poklesu, který by jejich zisky snížil. Někteří začali v jeden moment prodávat a spustili lavinu. Po pár týdnech se obvykle investoři vracejí a ceny začnou opět růst. Právě tento scénář nyní Hadroušek předpokládá.
A co čekat od pražské burzy? „Výkonnost posledních let je nezopakovatelná,“ soudí Hadroušek. Za rok 2006 očekává „plus minus nulovou“ výkonnost. To by znamenalo, že při současném výrazném propadu se vyplatí nakupovat. Pokud by se však světové trhy vyvíjely negativně, mohou investorům české akcie připravit velmi nepříjemné překvapení, varuje.
Reflex č. 24/2006