18. 10. 2018
Vyšehradské fórum: Ekonomika je na vrcholu, krize vypukne spíš v Evropě
Česká republika i celý svět se nachází na vrcholu ekonomického cyklu a v nadcházejících letech můžeme čekat ekonomický útlum. Tentokrát nebudou problémy pramenit v USA, ale pravděpodobně v Evropě nebo v rozvíjejících se ekonomikách. Na již šestém ročníku Vyšehradského fóra 2018 se na tom shodli přední čeští ekonomové.
„Sejeme semínka další krize. Dlouhodobě abnormálně nízké úrokové sazby v mnoha případech tlačí firmy, lidi i státy k neracionálnímu rozhodování ohledně investic a zadlužení. Mnoho subjektů se chová, jako kdyby tu dobré časy a levné peníze měly být věčně. To však není možné. Například 83 procent firem, které letos uvedly akcie na burze v USA, je ztrátových. To je nejvíce od roku 2000,“ řekl na Vyšehradském foru ekonom společnosti Colosseum Štěpán Pírko.
Světová ekonomika má za sebou bezprecedentně dlouhé desetileté období růstu. Ten ale doprovází rekordní růst zadluženosti, která loni dosáhla 169 bilionů dolarů, což je 236 procent celosvětového HDP.
V ČR je podle údajů Bank for International Settlements tento poměr 132 procent. Nejvíce roste zadlužování domácností, a to průměrným tempem 13,4 procenta ročně. Fyzické osoby si půjčují hlavně na bydlení, uvedl Štěpán Pírkona Vyšehradském fóru.
Neschopnost splácet dluhy může vést ke kolapsu
REKLAMA
Vysoká poptávka vede podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka k růstu cen komodit, což zvyšuje inflaci. To po letech velmi nízkých úroků vede k růstu úrokových sazeb například v USA, Mexiku, Velké Británii, Indii, Kanadě, Norsku nebo Rusku.
„Inflace spolu s růstem úroků bude znamenat neschopnost splácet dluhy. To v konečném důsledku může vést ke kolapsu systému s nedozírnými následky, nebo k velmi drahé záchraně předlužených ekonomik za peníze daňových poplatníků,“ vysvětlil Křeček.
Ryba: Přehřátá ekonomika nastartuje krizi
Podle Pavla Ryby, hlavního ekonoma Golden Gate CZ, je ekonomika na vrcholu svého růstového cyklu, ale zatěžuje ji obrovské zadlužení a ohromná expanze hypotečních úvěrů.
REKLAMA
„Ke krizi nedochází, když jsou trhy dole a lidé si jsou vědomi rizik a nebezpečí. Budoucí krize startuje právě v období, kdy se ekonomika přehřívá,“ říká Pavel Ryba.
Spolu se špatnými investicemi firem a vysokým zadlužením domácností tato situace může podle ekonomů vyústit v hlubokou ekonomickou krizi. Zatímco sever kontinentu se bude potýkat s přehřátím a následnou recesí, jižní státy s nezodpovědnou hospodářskou politikou a vysokým dluhem, jako je například Itálie, se přiblíží bankrotu.
Pírko: Vyhýbat se rizikovým dluhopisům, komodity jsou relativně levné
Aby investoři přestáli nadcházející situaci co možná nejlépe, doporučují ekonomové vyhýbat se rizikovým podnikovým dluhopisům s vysokým výnosem, defenzivně ladit své portfolio a neustále držet disponibilní prostředky.
REKLAMA
Jako vhodný nástroj ochrany před ekonomickým propadem zmiňuje Pírko i tzv. managed futures, které prokázaly svoji schopnost ochránit portfolio i v krizových letech 2002 a 2008. Investicím tímto směrem nahrávají stále relativně levné komodity v porovnání s cenami akcií.
Vyšehradské fórum je největší investiční konference v České republice. Letos se jí zúčastnilo přes dva tisíce návštěvníků. Pořádá ji lídr na trhu se spořením do investičního zlata a stříbra, společnost Golden Gate CZ.
Tisková zpráva Golden Gate CZ