OVB bude více komunikovat s veřejností, prosadí pravidla pro podnikání ve finančním poradenství, zlepší servis pro své obchodní zástupce i pro klienty. To jsou kroky, které mají podle generálního ředitele OVB Günthera Gramlicha upevnit postavení OVB jako jedničky na českém finančně-poradenském trhu.
GARDAVSKÝ PŘEVEZME OVB
Gramlich předá v dohledné době vedení OVB do rukou svého nástupce Martina Gardavského. "Volba pana Gardavského byla tím nejlepším rozhodnutím, jaké jsme mohli udělat," uvedl Gramlich.
Günther Gramlich
Sám sebe označil s nadsázkou za fosílii finanančně-poradenského trhu. V oboru působí už čtyřicet let. Přesný termín, kdy svoji funkci uvolní Gardavskému, dosud neuvedl. "Vedení OVB předám panu Gardavskému za rok nebo za dva," řekl dnes novinářům.
Martin Gardavský
Již několik týdnů vyhrocenou situaci mezi konkurenčními poradenskými firmami komentoval smířlivě. "Nerad používám slovo konkurence. V němčině používáme mnohem vhodnější termín spolusoutěžitel," řekl Gramlich. Zdůraznil, že si přeje, aby na poradenském trhu zavládla gentlemanská atmosféra.
DOHODA S FINCENTREM
Druhý muž OVB Martin Gardavský jmenoval konkrétní kroky, které by měly vést ke zklidnění situace. "Některé společnosti nemají tak propracovaný systém vzdělávání svých obchodních zástupců, a proto častěji loví již vyškolené poradce v jiných firmách. Je to samozřejmě zdroj sporů, ale my jsme nechtěli jít cestou žalob a výhrůžek," říká Gardavský.
Poprvé zveřejnil informaci, že OVB uzavřela dohodu se společností Fincentrum finanční poradenství. "Nemáme nic proti tomu, aby si poradci mohli svobodně vybrat, se kterou firmou budou spolupracovat. Musí to však mít jasná pravidla. S Fincentrem jsme se dohodli na dodržování těchto pravidel. Stejně férové vztahy chceme nastavit i s ostatními firmami."
Gardavský potvrdil, že OVB bude upravovat smlouvy s obchodními zástupci tak, aby z nich zmizela některá kritizovaná ustanovení, týkající se například velmi diskutovaných konkurenčních doložek. Podle Gardavského by mělo být například zkráceno omezení činnosti v oboru po ukončení spolupráce s OVB.
STRUKTURA PRODUKCE
Společnost OVB má v současné době zhruba 4100 aktivních obchodních zástupců. Největší příjmy (50%) má letos z investičního životního pojištění. Ostatní typy pojištění jsou na ústupu. Zatímco v červnu 2005 tvořily 30% procent provizních příjmů, letos je to pouze 19%.
Významný růst zaznamenává centrála v oblasti investic do podílových fondů. Loni tvořily provize ze zprostředkování 5,3%, letos je to již 15,7% příjmů.
OVB uzavřela v České republice historicky smlouvy se 700.000 klienty a eviduje 1,5 milionu smluv.
ÚSPĚŠNÝ VSTUP NA BURZU
O okolnostech vstupu společnosti OVB Holding AG na burzu referoval Aleš Hrnčíř, zástupce společnosti Sal. Oppenheim, která akci zajišťovala. OVB byla investorům představena jako přední evropský finanční zprostředkovatel se silným růstem ve východní Evropě. Vstup na burzu se podle Hrnčíře povedl mimo jiné proto, že tato charakteristika investory oslovila.
Aleš Hrnčíř
Okolnosti přitom v době nabídky nebyly ideální, připomněl. Potíže mohly způsobit především výkyvy na trzích v měsících květnu a červnu. Cena akcií OVB se však vyvíjela příznivě. První kurz byl stanoven na 21,40 euro, aktuální kurz je na 24,80 euro.