Kolik ztratíte na předčasném důchodu?
Odchod do předčasného důchodu je pro některé občany nutností, pro jiné jejich životní volbou. Měsíční předčasný důchod je trvale nižší oproti řádnému důchodu. Jaký je finanční rozdíl při nižších a vyšších příjmech?
Měsíční částka předčasného důchodu závisí na třech základních vstupních parametrech: na výši osobního vyměřovacího základu, získané době pojištění a krácení za předčasnost. Do předčasného důchodu mohou občané mající řádný důchodový věk vyšší než 63 let odejít nejdříve v 60 letech a lidé mající řádný důchodový věk nižší než 63 let mohou do předčasného důchodu odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku.
Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých započatých 90 kalendářních dní předčasnosti. Proto každý den předčasnosti hraje při výpočtu předčasného důchodu roli. Při volbě odchodu do předčasného důchodu je jedním ze základních pravidel zvolit termín odchodu tak, aby kvůli pár dnům nebylo krácení zbytečně vyšší.
Krácení za předčasnost
Při volbě předčasného důchodu dochází ke krácení výpočtového základu za každých 90 kalendářních dní předčasnosti, a sice o:
- 0,9 % za období prvních 360 kalendářních dní,
- 1,2 % za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne a
- 1,5 % za období od 721. kalendářního dne.
Předčasný důchod je však nižší nejenom kvůli krácení za předčasnost, ale i díky odpracování kratší doby, než kdyby žadatel o starobní důchod pracoval až do dosažení řádného důchodového věku.
REKLAMA
Krácení není stejné
Přestože je při výpočtu předčasného důchodu krácení za předčasnost v procentním vyjádření stejné u podprůměrných, průměrných i nadprůměrných mezd, tak si v konečném výsledku finančně více pohorší občané s vysokými příjmy.
Důvodů je hned několik: základní výměru důchodu mají všichni penzisté stejnou (v roce 2019 ve výši 3 270 Kč), získaný každý rok pojištění vzhledem k výpočtové formuli důchodu více zvyšuje měsíční důchod lidem s vysokými příjmy a krácení se provádí z výpočtového základu. Vše si ukážeme na praktickém příkladu.
Praktický příklad
Paní Eva má osobní vyměřovací základ ve výši 14 000 Kč. Osobní vyměřovací základ je zjednodušeně řečeno průměrná hrubá měsíční mzda za odpracované roky v současné hodnotě. Při výpočtu starobního důchodu v roce 2019 se hodnotí rozhodné příjmy v letech 1986 až 2018. Paní Eva odejde do předčasného důchodu dříve o 1 078 dní, aby se krácení provádělo za 12 x 90 kalendářních dní a nikoli za 13 x 90 kalendářních dní, jak by bylo, kdyby odešla do předčasného důchodu přesně tři roky před dosažením řádného důchodového věku.
Paní Eva k odchodu do předčasného důchodu získala dobu pojištění v rozsahu 40 let (počítají se celé ukončené roky). Rovněž si vypočítáme řádný starobní důchod paní Evy. Budeme počítat, že paní Eva získá dobu pojištění v rozsahu 43 let a osobní vyměřovací základ bude stále 14 000 Kč. V obou případech vypočítáme důchod dle výpočtové formule roku 2019.
REKLAMA
- Měsíční předčasný důchod by paní Eva měla 9 654 Kč.
- Řádný starobní důchod by činil 12 300 Kč.
Předčasný důchod paní Evy činí 78,49 % řádného starobního důchodu.
Paní Vendula má osobní vyměřovací základ šestkrát vyšší než paní Eva, a sice 84 000 Kč. Ostatní vstupní údaje bude mít paní Vendula v obou variantách stejné jako paní Eva. Opět si vypočítáme předčasný důchod a řádný starobní důchod.
- Měsíční předčasný důchod by paní Vendula měla 18 085 Kč.
- Řádný starobní důchod by činil 24 225 Kč.
Předčasný důchod paní Venduly tedy činí 74,65 % řádného starobního důchodu.
Čím vyšší příjmy, tím vyšší finanční ztráta
Při výpočtu předčasného důchodu tedy platí, že čím vyšší příjmy v produktivním životě, k tím vyššímu finančnímu propadu při volbě předčasného důchodu dochází. A to nejenom v korunovém vyjádření, ale i v procentech. Tuto skutečnost by měli zejména lidé s vyššími příjmy při plánování termínu odchodu do starobního důchodu zohlednit.