CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

22. 05. 2019

0 komentářů

Téměř třetina seniorů, kteří dluží z platebních karet, neví, že nějakou kartu vůbec má

 

Senioři, kteří nesplácejí půjčky z kreditních karet, často netuší, že takové dluhy mají. A dokonce ve 31 procentech tvrdí, že neví o tom, že kartu vlastní. Jen málo z nich funkcím debetní nebo kreditní karty rozumí, natož aby je uměli výhodně používat. A bohužel, jak vyplývá z poznatků společnosti M.B.A. Finance, která zajišťuje pro finanční instituce správu jejich pohledávek, kartu často užívá někdo z jejich blízkých.

Loading



 

Podle údajů M.B.A. Finance dluhy z platebních karet vyrovná do tří měsíců okolo 80 procent všech dlužníků. Ovšem v případě seniorů, dluhy z karet zaplatí jen necelá polovina z nich. „I když je přesvědčíme, že dluh existuje, odmítají zaplatit, neboť jsou skutečnými uživateli karty ujišťováni, že dluh již vyrovnali a vše je v pořádku. Ale většinou tomu tak není.,“ konstatoval smutně Jakub Zetek, provozní ředitel M.B.A. Finance důvody, které vedou k tomu, že věřitelé dluhy dále vymáhají soudní cestou, což se projevuje nárůstem počtu seniorů v exekuci.  Podle nejnovějších dat České správy sociálního zabezpečení je exekuce uvalena na téměř 53 tisíc starobních důchodů.

Ze statistiky M.B.A. Finance je zřejmé, že se tento jev vyskytuje častěji po roce 2016, kdy došlo k novelizaci zákona o spotřebitelských úvěrech. Lidé, kteří nesplní přísnější kritéria finančních institucí, se obrací na své rodiče, nebo prarodiče, aby jim pomohli. Ti, pokud nic nedluží, platební kartu dostanou. Problém nastane, jestliže skutečný uživatel karty nevrací peníze, které si jejím prostřednictvím vypůjčil. Kumulovaná dlužná částka pak klidně dosahuje desítek tisíc korun, na jejichž splacení důchodce nemá.

Z hlediska rizika předlužení jsou senioři specificky ohroženou skupinou. Jejich zastoupení mezi neplatiči je sice nízké, ale za poslední roky se meziročně mírně zvedá a nyní dosahuje necelých čtyř procent.

Základním problémem seniorů je jejich snížená orientace v současném světě nabídky zboží a finančních služeb a neschopnost vyhodnotit rizika s tím spojená. Sami mají menší výdaje, které odpovídají přirozenému životnímu rytmu starých lidí a do zadlužení se dostávají vinou druhých. Často se snaží finančně pomoci dětem, neodhadnou svoje možnosti a pak nejsou schopni pokrýt ani osobní potřeby.

REKLAMA

Tisková zpráva M.B.A. Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Má smysl žádat o důchod ještě letos?

Pokud patříte mezi ty, kterým vzniká nárok na odchod do starobního důchodu do konce letošního roku, pak zbystřete. Důchody přiznané v roce 2025 budou vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2024. Kdo tedy uvažuje o přiznání starobního důchodu do konce roku 2024, by měl uvažovat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 09. 2024

Další rána pro důchodce, stát jim přestal přispívat na spoření. Co s tím?

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným spořením i nastřádanými prostředky naložit. Variant je hned několik. Peníze mohou začít důchodcům přilepšovat k penzi, ale lze je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *