CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

25. 06. 2019

0 komentářů

Nehody v zahraničí: pro odškodnění je klíčové dobré pojištění

 

Čeští řidiči bourají i v cizině – a i zde mají u nezaviněné nehody nárok na odškodnění. Je však důležité být o krok napřed a na případný problém se připravit už preventivně, například dobrým pojištěním na cesty. Jaká pravidla dodržovat, abyste při nehodě v zahraničí nepřišli o odškodné, a na co si dát zvláštní pozor? Tipy pro cestovatele do zemí Evropské unie připravila společnost Vindicia.  

Loading



 

Nastává hlavní sezóna dovolených – mnoho Čechů si ji vyrazí užít do zahraničí, a navíc autem. „Ani v cizině se nám bohužel nevyhýbají dopravní nehody. Na české zastupitelské řady se kvůli bouračkám ročně obrátí desítky osob. Skutečné počty nehod budou ještě vyšší, jedná se také o jednu z nejčastějších příčin zranění či úmrtí českých turistů,“ uvádí Tomáš Beck, expert na odškodnění ze společnosti Vindicia. Pro cestování po zemích Evropské unie většinou platí podobná pravidla jako v Česku.

  • Zřiďte si pojištění na cesty

V případě odškodnění je důležité oddělit plnění z cestovního pojištění od odškodnění, které jde ze strany viníka nehody. U cestovního pojištění se vyplatí dát si práci s hledáním solidního poskytovatele. „V praxi se často setkáváme s tím, že se lidé spolehnou například na cestovní pojištění, které nabízí třeba vydavatel kreditní karty. Pokud pak pojištěnec řeší nastalý problém, v mnoha případech se nestačí divit, že zrovna jeho potíže spadají do výjimky, na kterou se pojištění nevztahuje. Vždy radíme, aby si turista velmi dobře prostudoval podmínky své pojistky – hlavně výjimky a výluky míst, kde se pojištění nevztahuje, tedy rizikové lokality. A pokud váhá, raději ať si připlatí za klasické pojištění na cesty. Jedná se o pár korun navíc, které ale mohou být klíčové pro výši odškodnění,“ zdůrazňuje Beck. Doporučuje také připojištění s ohledem na důvod cesty.

  • Informujte se, jaká platí pravidla pro odškodnění při nehodě

V zemích Evropské unie platí, že je klient odškodňován ze strany viníka, ale bohužel za podmínek státu, kde došlo k nehodě. Je tak jasné, že je třeba znalost cizích zákonů a problémy často dělá i jazyková bariéra. V takové případě se vyplatí ihned vyhledat odbornou pomoc, neboť proces odškodnění je daleko složitější než v Česku. Pokud se vše vyřeší, poškozený čerpá odškodnění jak ze strany viníka, tak ze svého cestovního pojištění a ještě z případné své soukromé úrazové pojistky. Pozor na promlčecí lhůty! Ty se řídí pravidly daného státu.

  • Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte!

Nehoda znamená velký šok, kterého se bohužel kdekdo snaží zneužít. Pozor tedy na to, abyste v takovém stavu nepodepsali dokumenty, které vám mohou šanci na odškodnění značně snížit. Nikdy nepodepisujte nic, čemu dokonale nerozumíte. Tím spíše ne, pokud se na vás někdo snaží vyvinout nátlak.

REKLAMA

Pokud jste v nouzi, a například neznáte dobře jazyk a legislativu země, neváhejte se obrátit na české zastupitelské úřady, které vám pomohou. „Pokud pro vás nevýhodné dokumenty podepíšete, může se stát, že nevědomě uzavřete dohodu a zřeknete se odškodnění ze strany viníka a jeho pojišťovny. Může se dokonce stát, že takto přijmete vinu za celou nehodu a kompletní odškodnění druhé strany půjde z vašeho povinného ručení. A to bez ohledu na to, že poškození jste ve skutečnosti vy,“ varuje Beck.

  •  Schovávejte si veškerou dokumentaci

Platí to, co pro každý případ, kdy požadujete odškodnění. Schovávejte si veškeré lékařské zprávy, posudky, informace o nutných opravách vozu či o nákladech na cesty do nemocnice. Při nehodách v zahraničí to rozhodně nepodceňte, protože jen lístek na cestu vlakem kvůli návštěvě zraněného v nemocnici může vyjít na úplně jiné peníze než v Česku.

  • Nenapalte se u tolerance alkoholu

Zajásali jste, že si na rozdíl od tuzemské nulové tolerance můžete dát při své dovolené skleničku piva či vína a pak sednout za volant? „Mnoho lidí netuší, že alkohol je sice do určité hodnoty promile v krvi tolerovaný, nicméně při nehodě hraje proti řidiči. A to i v případě, že šofér danou hladinu nepřekročil, a dokonce i tehdy, kdy nehodu přímo nezavinil! Alkohol je tedy pro odškodnění velmi klíčový. Musíte si sami zhodnotit, zda vám pivní osvěžení v parném vedru za případné riziko stojí,“ upozorňuje Beck z Vindicia.

Tisková zpráva Vindicia

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Zprostředkování pojištění čeká malé zemětřesení

Poskytovatelé zboží a služeb, kteří budou svým zákazníkům nabízet možnost pojištění, mohou nově podléhat zákonu o distribuci pojištění a zajištění. Soudní dvůr Evropské unie totiž aktuálně rozhodl, že pod pojem „zprostředkovatel pojištění“ spadá právnická osoba, která svým zákazníkům nabízí, aby se účastnili skupinového pojištění, které předem uzavřela s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 10. 2024

Daňové důsledky povodní v České republice. Jak je to u občanů, podnikatelů a firem

V obecné rovině je daňová uznatelnost škod zákonem o daních z příjmů velmi omezena. Zákon však obsahuje jisté výjimky, kdy je možno bez omezení daňově uznat škody, které souvisejí s živelní pohromou. Zákon o daních z příjmu dále upřesňuje, že mezi živelní pohromy spadají právě i povodně a záplavy.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *