CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

Text: Roman Koděra

02. 07. 2019

0 komentářů

Kdo diktuje růsty a propady akciových trhů?

 

V pátek skončilo druhé čtvrtletí a též první pololetí a vysvědčení na Wall Street u indexu S&P 500 dosáhlo 17% růstu od začátku roku. To je stejně potěšující, jako samé jedničky mé dcery na jejím vysvědčení z 6. třídy.

Loading



 

Zatímco doma jsem měl tušení, jak to vše dopadne, tak na Wall Street nebylo do poslední chvíle jasno. Setkání Trump vs. Xi nakonec dopadlo podle očekávání, a tak se můžeme těšit na nová jednání. Donald Trump byl během svého pobytu na G20 aktivní a ještě si odskočil jako první prezident USA na výlet do KLDR.

Při pohledu na graf indexu S&P 500 shrnu to podstatné. Máme za sebou slušně volatilní období. Vzpomene si ještě někdo na rok 2017, kdy jsme byli téměř bez volatiliy a všichni si stěžovali, že nevědí, jak to hrát?

Graf 1: Vývoj akciového indexu S&P 500
S&P 500 - růsty a propady akciových trhů

V Grafu 1 najdete vše, od geopolitického rizika v podobě nové éry obchodních válek, až po potenciální sankce vůči Saudské Arábii v druhé polovině loňského roku. Ale to nejpodstatnější a možná nejjednodušší vysvětlení je prosté. Možná je to vše o Fedu a jeho schopnosti interpretovat jeho vizi ve stále se měnícím prostředí zmíněných událostí.

REKLAMA

Cestovat v čase nelze, ale pokusím se alespoň ve zkratce zrekapitulovat časovou osu tak, aby jsme si popsali jednotlivá “V” v Grafu 1, neboli co nám kdy řekl Fed.

Akcie dosáhli svého maxima 3. října 2019 a od tohoto dne ztratily 20 %. Co se stalo? Šéf fedu Jay Powell v rozhovoru pro PBS řekl po třetím zvýšení v roce 2018, že Fed je ještě daleko od zařazení “Neutrálu”. On si pravděpodobně myslel, že cla a rostoucí mzdy roztočí inflaci… mýlil se!

Trh dal jasný signál, že se mýlil, ale Powell a jeho melody boys, ještě jednou zvýšili sazby v prosinci a my jsme byli svědky nejhoršího prosince v historii a nejnižšího bodu dosáhl index S&P 500 na Štědrý den… nadílka v podobě příslibu dalšího zvyšování  sazeb v roce 2019 poslala Santu na druhý konec Zeměkoule.

Santa Claus rallye se nekonala a obrat nastal až 4. ledna 2019, když se svatá trojice Powell, Bernanke a Yellenová nechali slyšet, že bylo dost zvyšování a že je Fed hotov. Dno bylo tedy stanoveno záhy po novém roce a my jsme byli svědky nového historického maxima v následujících měsících. Index S&P 500 si připsal nejlepší 4 měsíce od roku 2001.

REKLAMA

Sell in May and GO Away bylo letos na den přesně. 1. května 2019 se při konferenci po zasedání Fedu Powell “prořekl”, že ho neopustila myšlenka zvyšování sazeb. Trh úrokových měr se propadl o 75 bazických bodů a dal tak jasnou odpověď na to, co čeká, a že prosincové zvýšení byla chyba. Powell se však nechtěl vzdát a přes tlak, který na trzích způsobilo zavedení cel, pokles evropského ekonomického růstu a pohádka O princezně koloběžce v podání britské premiérky a celého Brexitu. Tak ne, a ne změnit tón svého projevu. Akcie se tedy opět vydaly směrem dolů. Pár dní na to padla jednání mezi USA a Čínou a akcie klesly o dalších 7 %.

Kdy akcie našly další dno?  3. června 2019. Co se stalo?  Jeden z hlasujících členů Fedu Jim Bullard prohlásil, že by Fed mohl snížit sazby, aby zamezil případnému poklesu ekonomiky. Bylo to den před Powellem, který následně přislíbil, že Fed zaujme takovou politiku, která bude potřeba, aby udržel ekonomický růst v zemi.

Před zasedáním v červenci tak máme před sebou hru o snížení sazeb. Uvidíme, jak se do celého očekávání promítne to, co se stalo o uplynulém víkendu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024

Je ESG investování mrtvé? Vzestup a pád udržitelného investování

Investování do ESG (Environmental, Social, and Governance) v posledním desetiletí změnilo podobu financí. Původně slibovalo investorům způsob, jak podpořit společnosti, které se zabývají globálními problémy, jako je změna klimatu, sociální nerovnost a odpovědnost podniků, a zároveň usilovat o solidní výnosy. S rostoucím zájmem o odpovědné investování přilákaly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *