Obchodování v aftermarketu přineslo dokonce krátký pokles pod 14 tisíc bodů. Přes extrémní propad se index dostal pouze na čtrnáctidenní minima. Pokles byl pozvolný a o žádný “Flash Crash” se tak nejednalo.
K výprodejům přispěl extrémní nárůst indexu v posledních týdnech a také nepříznivé fundamenty z USA a Číny. Ve včerejším projevu připustil šéf FEDu B. Bernanke utahování měnové politiky v případě, že se americká ekonomika vydá na dráhu udržitelného růstu. Dnešní data PMI HSBC z Číny ukázala na první kontrakci ve výrobním sektoru za posledních 7 měsíců. Trhy jsou dále zaplavovány novou likviditou japonské centrální banky (BOJ), která vytváři distorze na trzích.
Graf: Vývoj japonského indexu Nikkei za posledních 7 měsíců. V dolní části grafu je zobrazen zobchodovaný objem (v miliardách akcií)
Za posledních 6 měsíců vzrostl japonský Nikkei o téměř 80 %. Jedná se o bezprecedentní posílení akcií na vyspělém trhu. Výnosy zahraničních investorů sráží slábnoucí japonský jen, který ve stejném období ztratil k americkému dolaru 30 % hodnoty. Výnosy z japonských desetiletých dluhopisů se od počátku dubna zdvojnásobily a činí nejzadluženější vyspělou ekonomiku extrémně zranitelnou. Japonská vláda a centrální banka míchají smrtící koktejl. Nejde o to jestli, ale kdy se projeví otrava.
REKLAMA
Jiří Tyleček, analytik XTB