CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +100,00%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Jan Majer

24. 01. 2008

30 komentářů

Jak si hrají bankéři

 


 

Když vstoupí běžný klient do banky, přistupuje k přepážce nebo usedá ke stolku osobního bankéře s důvěrou. Koho jiného by měl mít proti sobě než zkušeného odborníka?

Bohužel, často jde o zaměstnance bez zkušeností, tlumočícího klientům jen obecná doporučení z nudných seminářů.

Podobně jsou na tom i začínající finanční poradci. Sešlo se vám na účtě víc peněz a nechcete jít do rizika? Dostanete zajištěný fond. Ještě nemáte penzijní připojištění? Máte ho mít.

Zvládnout problematiku finančního plánování trvá roky. Řadu souvislostí člověk pochopí až ve chvíli, kdy si je vyzkouší na vlastní kůži. S penězi vám ale obvykle radí mladí lidé, jejichž věk a mírně nadprůměrný plat vylučuje hlubší zkušenost s investováním.

Nápad firmy KFP vytvořit strategickou simulaci životního cyklu, během níž se hráči učí využívat různé finanční produkty a vyzkouší si, jak s jejich "životy" zacvičí vážná nemoc nebo výrazný propad akciových trhů, zaslouží potlesk.

REKLAMA

Hra Finanční svoboda v mnohém připomíná monopoly nebo dostihy a sázky. Také se hází kostkou, také si vytahujete lístky s překvapením. Místo firem nebo stájí si kupujete finanční produkty.

Během hry zažijete období, kdy vám jedny vydělávají (podílové fondy, když se trhům daří), jiné vás jen stojí peníze (pojistky, když se vám vyhýbají problémy). Stačí ale jeden nešťastný vrh kostkou, a všechno je jinak.

Dobrý finanční rádce musí umět vybalancovat investice a zajištění rizik tak, aby na konci hry, představující třicet let života, dosáhl stanovených cílů.

Srovnání se známými stolními hrami trochu pokulhává, protože je to celé poněkud složitější. Hraje se dva dny – čtyři týmy po třech lidech za asistence dvou odborníků.

REKLAMA

První den si hráči prožijí nejeden pád na ústa. Druhý den už s penězi virtuálních klientů pracují mnohem lépe.

Je to užitečná zkušenost. V reálném životě jsou osobní bankéři a finanční poradci s výsledkem své práce konfrontováni jen výjimečně.

Článek vyšel v týdeníku Reflex č. 50/2006

Loading

Vstoupit do diskuze 30 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jozef Šulík

    15 prosince, 2006

    Proč byl vymázan poslední příspěvek?

    Odpovědět

  • Jan Majer

    15 prosince, 2006

    Vy jste tomu příspěvku rozuměl?

    Odpovědět

  • Jozef Šulík

    15 prosince, 2006

    Přiznám se, že moc ne. Čekal jsem na další příspěvky, že se z toho vyklube. to co mělo ,,zítra,, přijít.

    Odpovědět

  • Jan Majer

    15 prosince, 2006

    Ono to přijde:-)

    Odpovědět

  • Jozef Šulík

    15 prosince, 2006

    O.K.

    Odpovědět

  • Jan Lener

    15 prosince, 2006

    Vy jste mě smazal! 🙂

    Odpovědět

  • Robin Štafl

    14 prosince, 2006

    Teď trošku z jiného soudku, kolik Vám je let? 🙂 To je jen pro mojí informaci, jelikož bych se rád také stal finančním poradcem a zajímá mě jaký je tak průměrný věk poradců 🙂 Nic osobního .-)

    Odpovědět

  • Otek

    15 prosince, 2006

    Nemám se za co stydět co se tyče věku, letos jsem oslavil půl století ( tzn. 50 let ) :-)Tuto činnost fin. konzultanta ( někdo říká poradce ), dělám skoro 10 let. Průměrný věk poradců může být podle mého názoru 35 – 40 let. Jsou lidé chtíví se něco učit nového už od té doby, kdy mu to udělá v hlavě KLIK. Může to být v 18 nebo v 60 letech. S takovýma lidma se setkávám.
    Udělejte si prosím svůj názor

    Odpovědět

  • Radek e

    19 prosince, 2006

    Odpovědět

  • Radek Pecinka

    19 prosince, 2006

    Napriklad my mame takovej mensi tym kde jsme vesmes mladi lide prumerem tak 22 let, je to ruzne na veku si myslim to nestoji.

    Odpovědět

  • marek

    22 července, 2010

    Ja mam 20 a robim tiez fin.kontultanta…taze nezalezi na veku

    Odpovědět

  • Marek Šmíd

    14 prosince, 2006

    Pokud chceme srovnávat tyto hry , musíme vzít také v potaz jejich dostupnost a cenu .

    Odpovědět

  • Otek

    14 prosince, 2006

    Tato hra může mít úspěch. Ten kdo se zajímá o chytrou literaturu, zjistil, že taková hra již existuje.Možná s malými rozdíly, ale existuje. Hra je z knížky BOHATÝ TÁTA …..hra se jmenuje CASHFLOW.Ten kdo ji hral mi dá možná za pravdu. Tuto hru hrajeme jednou týdně, aby si člověk uvědomil, jak těžko se vychází z různých fin. situaci.
    Pokud si chcete hrát, přejí příjemnou zábavu a pochopení realního života, který je velmi tvrdý.

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    14 prosince, 2006

    Cashflow se s Finanční svobodou nedá vůbec srovnávat…

    Odpovědět

  • Vojta

    14 prosince, 2006

    Souhlasím , že Cashflow je naprosto dokonalá věc! Hrál jsem ji sice jen dvakrát, ale stálo to za to. Myslím si, že lidé se dělí na ty co Kiyosakiho čatli a na ty ostatní (bez urážky).

    Odpovědět

  • Slavomír Kožúšek

    14 prosince, 2006

    Dobrý den, může mi někdo z vás sdělit něco více o hře Cashflow (i o té druhé) na můj e-mail s.kozusek@email.cz. Dala by se některá z her použít jako vhodná didaktická pomůcka? Děkuji Sláva Kožúšek

    Odpovědět

  • jonatan

    14 prosince, 2006

    Jo.Gasiorková Alena(GST),777 256035

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    14 prosince, 2006

    http://www.richdad.com
    http://www.kfp.cz

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    14 prosince, 2006

    Aha, vidím, že jsem svůj názor nenapsal zrovna nejlíp, že jde pochopit na obě strany… myslel jsem tím, že Cashflow je nic oproti Finanční svobodě, která je podle mě daleko daleko praktičtější na naše podmínky.

    Odpovědět

  • Petr Borkovec

    14 prosince, 2006

    Souhlasím. Cashflow není špatný. Určitě je to zábavné a poučné, ale z pohledu obyčejného člověka nereálné a až příliš fiktivní. Finanční svobodu jsem nehrál, ale z jejího popisu mi skutečně přijde velmi zajímavá, reálnější a použitelnější pro naše podmínky.

    Odpovědět

  • Jan Majer

    14 prosince, 2006

    Znáte stolní hru Akcie a opce? Jak se vám to líbí ve srovnání s jinými hrami? Nám tím babička z Fincentra zkazila jedny Vánoce na horách – syn to měl pod stromečkem a pořád to chtěl hrát…

    Odpovědět

  • Jan Jakubec

    14 prosince, 2006

    Bez urážky u těch ostatních znamená jako, že jsou hloupí a nevzdělaní či co? Pokud dělíte lidi na ty, kteří Kyiosakiho četli a na ty ostatní, tak je mi Vás upřímně líto.

    Odpovědět

  • Otek

    14 prosince, 2006

    P.Traxler mohl bych Vám oponovat o finančnísvobodě. Co to vůbec je??? Finanční svobodu má každý někde jinde. Ten kdo chce něčeho dosáhnout nemusí být zavislý na financích, ale na víře a být absolutně přesvědčen o dosažení svého cíle. Finance jsou přece prstředek na přežití. Cashflow, pokud to hrajete s lidma stejného zaměření dospějete během hry užasným názorům o kterých potom diskutujete a upevňujete si svůj pohled na svět kolem Vás. P. Traxler svět kolem Vás je jiný než kolem jiných lidí v této republice??? Myslím stejný, ale každý se na něho dívá jinýma očima, má svůj názor a u tehle hry ho může kdykoliv změnit.

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    14 prosince, 2006

    A hrál jste už někdy hru „Finanční svoboda“? Z Vašeho příspěvku to vypadá, že nehrál, Tak jak mi můžete oponovat, když nemáte srovnání?
    Přiznám se, že já tu hru (FS) taky nikdy nehrál, ale vím, o čem je… byl jsem u několika diskuzí při její přípravě. A jsem moc rád, že se to Vladimírovi, Petrovi, Karlovi a všem dalším, kteří přiložili ruku k dílu, podařilo.
    A věřte mi, Cashflow znám poměrně dobře. 😉

    Odpovědět

  • Jiri Knytl

    14 prosince, 2006

    Mimochodem hra Cashflow se nyni po delsi dobe opet zacala prodavat a krom objednani pres inet ji napriklad maji v Luxoru na Vaclavaku. Cetl jsem nazor, ze pote co clovek jistou financni gramotnost zjiska (minimalne ctenim knih od Kiyosakiho) uz je hra prilis primitivni a nezabavna. Muze toto nekdo potvrdit ci vyvratit? 🙂 Diky

    Odpovědět

  • Ivo Stanislav

    14 prosince, 2006

    Dobrý den pane Knytl, toto tvrzení mohu potvrdit. Na knížkách Kiyosakiho jsem vyrůstal a hru Cashflow hrál nesčetněkrát. Její základní verze 101 je poté opravdu nudná a nezábavná. Zajímavější by jistě byla rozšířená verze hry 202, která by se měla více přibližovat realitě, ale pokud vím nedá se u nás sehnat.
    S pozdravem Ivo Stanislav

    Odpovědět

  • Jiri Knytl

    14 prosince, 2006

    Dekuji. Uvidime zda 202 nekdy vyjde v cestine. 101 tedy asi zakoupim az budou potomci 🙂 A nebo az budou deti tak to dam vic na sporeni :)))

    Odpovědět

  • Ivo Stanislav

    14 prosince, 2006

    Možná jsem se špatně vyjádřil. Po přečtení několika knížek od Kiyosakiho jsem se teprve dostal ke hře Cashflow a musim říct že prvních cca 8-10 her bylo zábavných a až pak začala hra být nudnější. Takže když si jí zakoupíte nyní, určitě vám přinese hezkých pár hodin zábavy a poučení…A pro děti myslim existuje dětská verze…A být Vámi, dám si to víc na úraz, člověk nikdy neví :-))

    Odpovědět

  • Robin Štafl

    14 prosince, 2006

    Jakou hru byste mi tedy doporučili? Finanční svobodu, Cashflow či akcie a opce? A kde se dají případně sehnat?

    Odpovědět

  • nicknamed

    18 prosince, 2006

    cashflow muzete koupit bud v kanzelsbergeru nebo FunStore.cz (o 100,- levnejsi). nemam pocit z clanku, ze financni svoboda je deskova hra, takze si kupte neco z toho zbytku, neznam hru akcie a opce, znate btw. hru acquire?

    Odpovědět