CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

25. 07. 2019

0 komentářů

Co dnes čekat od ECB, kdy Draghi sníží sazby hlouběji do záporu?

 

Evropská centrální banka dnes pravděpodobně udělá vše pro to, aby vyslala jasný holubičí signál a na trzích nedošlo k utažení finančních podmínek (růstu výnosů, posílení eura a pádu akcií). Poslední čísla totiž potvrzují další viditelné ochlazování Německa i celého euro-klubu. Co tedy dnes můžeme od ECB čekat?

Loading



 

Za prvé, zásadní změny v měnové politice si pravděpodobně ECB ponechá až na září. President Draghi se ovšem v návaznosti na výsledky interního výzkumu a analýz bude snažit ukázat, že jeho zbrojní arzenál je pořád dostatečně velký a není se tedy “čeho bát”. Za druhé, důraz dnes bude kladen právě na rétoriku a na zdůraznění ochoty a připravenosti použít skutečně všechny dostupné nástroje – od dalšího snižování úrokových sazeb, přes novou vlnu kvantitativního uvolňování po změnu v dlouhodobých závazcích (forward guidance) až po sadu opatření ulehčující adaptaci bank na dlouhodobý život se zápornými sazbami. Komunikace jasně ukazující na plány přijmout sadu opatření v září bude klíčová pro to, aby trhy nebyly ve finále zklamané.
Přes 60% trhu totiž počítá s poklesem sazeb již na dnešním zasedání.  Za třetí, aby ECB podtrhla vážnost svých záměrů, může již dnes představit některá opatření ulehčující dlouhodobý život bank v prostředí záporných sazeb. Nejnovější výzkum z dílny ECB totiž potvrzuje negativní dopad záporných sazeb na ceny bankovních akcií.

Jaká může být reakce trhů? I když odložení skutečných kroků (jako poklesu sazeb) na září může část trhu zklamat, vyváží to podle našeho názoru právě zmiňovaná komunikace. Ta by měla trhy přesvědčit, že v září bude přijat komplexnější balík opatření – změna sazeb a forward guidance, který pokud nezabere, bude doplněn o novou vlnu QE. V takovém případě mohou eurové (2-leté) sazby dál klesat a euro zůstat pod tlakem. Pro středoevropské měny to může být lehce pozitivní signál, i když další posilování dolaru časem může všechny rozvíjející se trhy ohrožovat….

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024

ESG jako jedna z hrozeb pro efektivní alokaci kapitálu?

V posledních letech získává na významu stále víc tzv. ESG (Environmental, Social, and Governance) kritérium, tedy posun směrem k zeleným investicím. Dochází k nárůstu zelených dluhopisů, udržitelných půjček a dalších finančních nástrojů, které podporují projekty šetrné k životnímu prostředí. I centrální banky, jako je ECB, se více […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *