CZK/€ inf%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ inf%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

04. 09. 2013

0 komentářů

Česká ekonomika začíná vykazovat známky oživení

 


 

Turecko, Brazílie a Indonésie rozhodly o zpřísnění měnové politiky ve snaze zabránit růstu inflačních tlaků spojených s importem. V Indii centrální banka otevřela speciální úvěrovou linku na pomoc ropným společnostem. K určitému zklidnění devizových trhů došlo v polovině týdne, když se snížily šance na omezení programu podpůrných opatření Fedu na základě série událostí a nejnovějších ukazatelů. Ekonomická data vykazují v poslední době smíšené výsledky, když se dlouhodobé úrokové sazby začaly od června zvyšovat. Představitelé Fedu nyní také musí zvážit ekonomické dopady případné vojenské intervence proti Sýrii. Dalším faktorem byly komentáře amerického ministra financí Jacka Lewa, který prohlásil, že vláda dosáhne dluhového stropu v polovině října. Kombinované vlivy v podobě vojenského zásahu, nejistoty kolem řešení amerického dluhu a slabších ekonomických ukazatelů mohou snížit pravděpodobnost ukončení programu kvantitativního uvolňování. Investoři také ocenili veškeré úvahy prezidenta Obamy ve spojitosti s možným útokem na Sýrii s vědomím, že takový scénář by mohl vést k destabilizaci celého regionu Blízkého východu.

Koruna zpevnila během týdne ve vztahu k euru i americkému dolaru na 2-měsíční maximum. Celkově se měnám středoevropského regionu podařilo vyhnout výprodeji, který postihl rozvíjející se trhy. Agentury Fitch a Moody’s potvrdily svůj výhled ratingu dlouhodobých závazků České republiky. Agentury ve svém prohlášení shodně uvedly, že politická nejistota není důvodem ke změně ratingu, neboť budoucí vláda s největší pravděpodobností bude pokračovat v dosavadní úsporné politice. To byla pro českou měnu pozitivní zpráva, což ji podpořilo v růstu. Ve prospěch koruny také příznivě vyzněl lepší výsledek německého indexu investorského sentimentu Ifo, který obchodníkům připomněl úzké ekonomické vazby mezi oběma zeměmi, což domácí měně umožnilo se vyvarovat panice na rozvíjejících se trzích.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden bude z pohledu nových domácích makroekonomických ukazatelů mnohem bohatší. První v řadě bude výrobní index PMI, který se nedávno znovu vrátil zpět do oblasti expanze. Všeobecně můžeme konstatovat, že česká ekonomika začíná vykazovat známky oživení a lepší makrodata z Německa jí v tomto ohledu pomohla. I když jsou poslední údaje povzbuzující, nejsou ještě dosud tak silná, aby změnila postoj měnového výboru ČNB k budoucímu nastavení úrokových sazeb. Další zisky koruny tak zřejmě budou limitované navzdory lepším ukazatelům, neboť obchodníci s korunou se i nadále obávají měnových intervencí centrální banky usilující o zabránění dalšího zhodnocení koruny.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *