CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

18. 11. 2013

0 komentářů

Po zveřejnění horšího předběžného výsledku HDP se prodejní tlak na korunu ještě zvýšil

 


 

Týden začal dlouho očekávaným komuniké po skončení zasedání čínského ústředního výboru. Prvotní reakce investorů nebyla příznivá s ohledem na absenci bližších informací ohledně provedení reforem. Znění samotného komuniké bylo kromě jiného nejasné a protichůdné. Na druhou stranu byla řada otázek, o kterých investoři doufali, že se budou na tomto zasedání projednávat, zmíněny v rámci veřejné zprávy. To znamená, že investoři budou muset vyčkat na rozhodnutí čínské vlády, do jaké míry hodlá otevřít svůj finanční sektor tržním silám. Kvůli nedostatku nových ekonomických ukazatelů z USA se velká pozornost zaměřila na jmenování Janet Yellenové do čela americké centrální banky Fed. Výroky předcházející jejímu jmenování pomohly na akciových trzích znovu nastolit důvěru a zároveň vedly k oslabení dolaru. Z eurozóny jsme se dočkali nejnovějších ukazatelů ekonomického růstu a vývoje inflace. Ukazatele růstu za 3. čtvrtletí nadále potvrzují zásadní rozdíl mezi severními a jižními zeměmi eurozóny, zatímco slabé inflační tlaky podtrhly nedávné rozhodnutí ECB snížit úrokové sazby.

Česká měna během uplynulého týdne dále pokračovala v oslabujícím trendu a vůči euru klesla na 4,5-leté minimum. Investoři byli přinuceni respektovat rozhodnutí centrální banky hájit minimální hranici koruny k euru na úrovni 27, ale po zveřejnění horšího předběžného výsledku HDP se prodejní tlak na korunu ještě zvýšil. Údaje za 3. čtvrtletí minuly očekávání investorů, kteří počítali s růstem o 0,5%, zatímco česká ekonomika znovu klesla do oblasti kontrakce o –0,5%, což odůvodňuje rozhodnutí ČNB z předminulého týdne přistoupit k devizovým intervencím proti koruně jako alternativní nástroj k dalšímu uvolnění měnové politiky za účelem oživení domácí ekonomiky. Statistický úřad uvedl, že snížená investiční aktivita přispěla k horšímu výsledku HDP, který je v kontrastu se zlepšeným sentimentem firem i spotřebitelů.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden nebudou z české ekonomiky zveřejněny žádné klíčové ukazatele, čímž bude obchodování s domácí měnou do značné míry závislé na dění na hlavních trzích. Takový vývoj by mohl vyznít ve prospěch koruny, která se snaží přizpůsobit nižším úrovním vůči euru i americkému dolaru.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Smíšená ekonomická data vyvolávají znepokojivé otázky v USA i ve světě

Na cestě ke snížení úrokových sazeb a opětovnému zrychlení ekonomiky v celosvětovém měřítku dojde k překvapením, a to jak pozitivním, tak negativním. A zprávy z minulého týdne přinesly trochu obojího. Pozitivní je, že průmyslová výroba v USA vzrostla více, než se očekávalo, a britské akcie vykázaly sílu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 07. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *