18. 12. 2013
Angela Merkelová jmenována potřetí v řadě německou kancléřkou. Co můžeme čekat od velké koalice?
O předsedovi vlády rozhoduje u našich západních sousedů parlament, v němž získala 462 hlasů z 621. Angela Merkelová (59) byla už rovněž jmenována prezidentem Joachimem Gauckem v paláci Bellevue, od něhož obdržela jmenovací dekret. Kancléřka tak bude šéfovat velké koalici složené z konzervativní unie CDU/CSD a sociální demokracie SPD, stejně jako tomu bylo v letech 2005–2009. Německé parlamentní volby se konaly již 22. září. Ačkoliv v nich strana Angely Merkelové vyhrála s vysokým náskokem 41,5 procenta, na koalici s SPD (25,7 procenta) se domluvila až po 3 měsících vyjednávání. Novým ministrům a ministryním by rovněž dnes měly být předány pověřovací listiny prezidentem. Ti se zítra chopí svých úřadů, avšak výraznější změny v německé politice nastanou až v novém roce po svátcích.
Obě strany se zatím domluvily, že jejich kroky budou vést ke snížení závislosti země na jaderné energetice a ustanovení minimální mzdy. Ta povede k růstu pracovních nákladů, což by se mohlo projevit problémy na pracovním trhu. V mezinárodních vztazích se Německo bude snažit o znovunalezení cesty ke svému západnímu partnerovy USA po kauzách odposlechů mobilního telefonu kancléřky a jiných evropských politiků. Prioritou zůstává i podpora evropské integrace a pečování o znovuoživení evropského hospodářského růstu.
V křesle ministra financí nadále zůstává Wolfgang Schäuble (71), který bude opět pevnou rukou kontrolovat, zdali evropské země snižují své zadlužení a přistupují k úsporným opatřením. Ursula von der Leyen (55) se stala první ženou v čele ministerstva obrany v německé historii. Bude-li se jí dobře dařit v tomto úřadu, tak je pro stranu nadějí, že by mohla v budoucnu nahradit právě Merkelovou ve vedení křesťanských demokratů.
Michala Moravcová, analytik finančních trhů