Akciové trhy tak zatím na (pro většinu trhů překvapivé) rozhodnutí reagují pozitivně, zatímco dolar opatrně posiluje (závazek nechat sazby delší dobu na nule euforii mírní).
Fed začal omezovat tisk peněz (nákupy dluhopisů do bilance) primárně proto, že trh práce ho dál překvapuje pozitivně. V nové prognóze je vidět rychlejší pokles nezaměstnanosti (na 6,45 % na konci roku 2014) a o něco mírnější jádrová inflace (1,5 % na konci roku 2014). Co tedy čekat dál? Poměrně dost naznačil Fed v doprovodném komentáři a na tiskové konferenci. Základní scénář je snižovat tempo nákupů cenných papírů rovnoměrně na každém zasedání o 10 mld. USD (5 mld. vládní dluhopisy, 5 mld. MBS). Samozřejmě, že si Fed vyhrazuje právo zpomalit (nebo eventuálně zrychlit) ústupný manévr, pokud by se realita významně rozcházela s prosincovou prognózou.V základním scénáři by ale exit z politiky kvantitativního uvolňování měl být ukončen až ke konci roku 2014 (tempo ústupu je tedy relativně pomalé). Navíc Fed v doprovodném komentáři říká, že sazby zůstanou na nule ještě dlouhou dobu po té, co nezaměstnanost klesne pod 6,5 % (podle prognózy Fedu po konci roku 2014). A to zvláště pokud inflace zůstane pod 2%ním cílem. S prvním růstem sazeb počítá v tuto chvíli prognóza v druhé polovině roku 2015 (na konci tohoto roku očekává sazby na 0,75 %).
Relativně pomalé tempo utahování měnové politiky a jasný závazek držet sazby na nule dlouho (v zásadě další dva roky) se nakonec líbí akciovým trhům. Ty na jedné straně oceňují ztrátu nejistoty – konečně víme, a to relativně konkrétně, jak bude exit vypadat. Současně se jim líbí velice pozvolná forma. To je také jeden z důvodů, proč zatím nevidíme nijak výrazné ztráty amerických dluhopisů ani prudké zisky amerického dolaru ( i když ten pravděpodobně své zisky bude dál rozšiřovat). Výhledově je tvrdší měnová politika Fedu spíše negativní pro celý středoevropský region. Na druhou stranu koruna bude v novém roce dál žít spíše sázkami na další krok ČNB.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery