CZK/€ 25.155 -0,08%

CZK/$ 24.427 +0,12%

CZK/£ 30.310 +0,13%

CZK/CHF 26.870 +0,03%

14. 02. 2020

0 komentářů

Řemesla mladé netáhnou. Roste však zájem o rekvalifikace

 

Zajištěná budoucnost a výsledky, které jsou hned vidět a vydrží i desítky let. To je kvalitní řemeslo. Zájem o ně ale na učilištích stále klesá a například u zedníků a truhlářů je stav kritický. Jiné obory však zachraňují rekvalifikace. Například klempířina láká stále více těch, kteří se dosud živili jinak.

Loading



 

Mezi řemesly je na tom obzvláště špatně zedničina. Zatímco ještě v roce 2005 se jich podle analýzy Asociace malých a středních podniků (AMSP) u nás vyučilo 705, v roce 2018 už jen 253. Podobně jsou na tom i truhlářské profese, kde je za posledních třináct let úbytek 70 % absolventů. Ještě horší je situace u profese řezník-uzenář, kde ročně končí už jen 72 absolventů, zatímco ještě před 13 lety jich bylo 235.

„V letošním roce vidíme zřetelný nárůst zájmu řemeslníků, kteří nejsou v oboru klempíř vyučeni, ale již se v oboru nějakou dobu pohybují, práce je baví a velmi dobře se uživí,“ vysvětluje Markéta Martinková ze společnosti Rheinzink. Ta pořádá každoročně se střední školou a učilištěm Vocelova v Hradci Králové školení a semináře pro zájemce z oboru. „Letos jsme měli dokonce větší zájem od lidí, kteří se rekvalifikují na klempíře, než od samotných učňů z oboru,“ dodává.

Na rozdíl od celé řady řemeslníků se klempíři nemusejí obávat, že je v nastávající éře digitalizace nahradí roboti, ani že jejich práci převezmou nekvalifikované pracovní síly z ciziny. Klempířství totiž patří k profesím, u nichž se bez řádného vyučení a praxe nelze dlouhodobě obejít. „Učňovské školství se obecně potýká s nedostatkem zájmu. Důsledkem je nedostatek řemeslníků, zejména ve stavebnictví, a dlouhé čekací lhůty zákazníků,“ popisuje Lukáš Nepokoj, ředitel SOŠ a SOU Vocelova s tím, že každoroční školení napomáhá zatraktivnění řemesla a žáci oboru klempíř zde získají cenné zkušenosti při práci s nejmodernějšími materiály a stavebními postupy. „Spolupráce mezi firmou Rheinzink a naší školou probíhá již dlouhá léta, a společně tak bojujeme s nedostatkem absolventů tohoto oboru, po kterých je na trhu práce veliká poptávka,“ vysvětluje.

 

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Nejdůležitější změny ve mzdách pro rok 2025 – elektronizace, slevy i nové zdravotní benefity

Rok 2025 přináší významné novinky v oblasti mezd a sociálního pojištění. Zavádí se povinná elektronická komunikace pro dávky nemocenského pojištění, což slibuje snížení administrativní zátěže. Důchodci budou moci využít slevu na pojistném, zatímco minimální mzda vzroste na 20 800 Kč měsíčně.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 01. 2025

Přehled: Co se v roce 2025 mění pro firmy, zaměstnance a daňové poplatníky?

Přehled vybraných legislativních změn, které se od nového roku dotknou jak firem, tak zaměstnanců. Rok 2025 přinese zejména novinky v DPH, paušální dani, odvodech OSVČ, minimální mzdě, zkušební době, výpovědní lhůtě, podmínkách pro dohodáře, zaručené mzdě, ESG reportingu i v zaměstnaneckých benefitech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *