Březnová inflace sice ještě nezaznamenala start korona-krize, ale i tak mírně poklesla díky rychlému zlevňování pohonných hmot. Meziroční číslo inflace se tak snižuje z předchozích 3,7 % na 3,4 % a začíná se přibližovat toleranční hranici ČNB.
Celková inflace sice poklesla, ale některé ceny významných položek spotřebitelského koše šly i tentokrát rychle nahoru. Příkladem jsou především potraviny, které jsou meziročně dražší o 6,4 %. Potraviny dokonce vystřídaly bydlení jako doposud nejvýznamnější inflační faktor. Rozhodně ne proto, že by bydlení bylo levnější, protože to samo o sobě přidává inflaci jeden procentní bod.
Očekávaný proinflační vliv u tabákových výrobků naproti tomu na inflaci vidět – v důsledku zásob – ještě příliš nebyl. Musíme s ním tak počítat pro další měsíce. Díky pokračujícímu zlevňování pohonných hmot však ani tyto daně nezabrání inflaci v rychlém pádu.
V červnu už může být inflace hluboko pod trojkou, v závěru roku dokonce pod dvěma procenty. Otázkou je, jak rychle se do ní začne promítat nižší nájemné v Praze, ceny zájezdů, které se nemusí vůbec realizovat, nebo například ceny v obchodech a dalších službách, které mají pozastavenou činnost.
Byť je inflace zatím stále relativně vysoká, jde o staré číslo (v podstatě za první polovinu března), které je nyní už jen zajímavé. Z pohledu měnové politiky je podstatný výhled, a ten ukazuje rychlé oslabování inflačních tlaků téměř napříč celou ekonomikou. A to znamená i v případě bydlení, v rámci kterého by se měl postupně začít projevovat i vliv levnějších energií. ČNB by proto mohla na svém příštím zasedání znovu skokově snížit svoji hlavní úrokovou sazbu.
REKLAMA
Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.