Jak moc efektivně dokáže bitcoin diverzifikovat portfolio během koronaviru?
Bitcoin a kryptoměny se v současné době nejčastěji řadí mezi alternativní investice a jako takové se považují za vhodné prostředky pro diverzifikaci portfolia. Tedy pro zajištění hodnoty investičního portfolia. To by mělo být postaveno s ohledem na investiční cíle a také zajišťovat proti ztrátě hodnoty během výkyvů trhu.
Kryptoměny jako takové jsou považované za vhodný nástroj pro diverzifikaci především z důvodu jiných základů a postavení na jiných trzích. Bitcoiny ani další kryptoměny nejsou obchodovány na Forexu, nejsou součástí komoditních trhů a nejsou ani navázány na trhy akciové. Teoreticky a často i prakticky se chovají od běžných finančních trhů odtažitě, fungují na jiném principu a často také zahrnují jiný typ aktérů, i když aktéři se na jednotlivých trzích i překrývají.
V důsledku toho by tak bitcoin měl fungovat v praxi jako zlato. Jako aktivum, které si drží svou hodnotu, když akcie klesají a vše ostatní se hroutí. Jak ale ukázala současná koronavirová krize, tak bitcoin se tak v posledních týdnech úplně nechoval. Zatímco zlato začalo svou cenou ukázkově růst, bitcoin se propadl společně s akciovými trhy a v krátkém období rozhodně jako aktivum zajišťující hodnotu investičního portfolia nefungoval.
Ještě na konci minulého roku bylo možné najít studie, které bitcoin jako diverzifikační nástroj portfolia doporučovaly. Jen malé množství bitcoinu v portfoliu (5 %) zvyšuje při zachování stejné volatility portfolia jeho celkovou výnosnost. Což je dáno přesně tím, že se bitcoin pohybuje zcela odtažitě od dalších investičních segmentů.
Koronavirus v bitcoinu
Proti tomuto předpokladu se ovšem bitcoin v minulém měsíci dost výrazně vymezil, když nejdřív sice trochu váhal a rozmýšlel, ale pak neprodleně zamířil k poklesu. Stejně jako akciové indexy, které zaznamenaly až bezprecedentní pokles. V tom krátkém období si bitcoin a akcie rozhodně nemají co vyčítat, obojí zamířilo víceméně ke dnu.
REKLAMA
(zdroj)
Bitcoin tak úplně nenaplnil předpoklady pro zlepšení výkonnosti portfolia a hlavně v krátkém období se ukázalo, že je mnohem více propojen s celkovou náladou na akciových a investičních trzích, než se předpokládalo. V delším období je pravděpodobné, že bitcoin svými opětovnými zisky akciové indexy překoná, ale je i dost dobře možné, že zamíří opět ke dnu. Ono s těma kryptoměna těžko předpokládat cokoliv s jakoukoliv jistotou.
Bitcoin v době po koronaviru
S cenou bitcoinu v dalších měsících zamává především jeho očekávaný halving a svůj vliv může mít i snižování aktivity jednotlivých těžebních poolů. To by mohlo nahrávat jak rychlejšímu růstu ceny bitcoinu, bude ho na trhu přibývat méně, teoreticky může dojít k převisu poptávky nad nabídkou a opětovnému raketovému růstu, podobně jako v roce 2017.
Na druhou stranu se ale pro spoustu těžařů sníží rentabilita těžby. Což přinese nejspíš zpomalující se blockchainové transakce a může to také přinést začátek konce celého bitcoinu. Dost těžko říct, která z těchto alternativ je pravděpodobnější, asi přece jenom ta předvídající opětovný růst po květnovém halvingu převažuje.
Pro to hraje také několik argumentů, které je nutno zvážit s ohledem na současnou ekonomickou situaci po celém světě.
- Koronavirus přinesl značnou nejistotu, která tady s námi zůstane. V ekonomice, v investicích, na jednotlivých finančních trzích. To může nahrávat oblibě alternativních investic, které sice jsou také značně nejisté, hlavně v případě kryptoinvestic, na druhou stranu je ale nejistota trvalým rysem kryptoměn. A není to nic nového, s čím by se měl investor vyrovnávat tak, jak se musí tradiční investoři vyrovnat s koronavirovou černou labutí.
- Ekonomická obnova dopadů koronaviru bude pravděpodobně obsahovat na celém světě velkou dávku kvantitativního uvolňování v mnoha podobách. Centrální banky zaplaví trhy penězi, to samé budou dělat vlády v rámci stimulačních balíčků. Výsledkem bude setrvalá a výrazná inflace, bitcoin může v takovém případě představovat bezpečnou skrýš před inflační spirálou.
- Svět se přesouvá online. Digitalizaci víceméně vyžaduje současná karanténa, stejně tak social distancing obyvatelstva. Lidé si tak zvykají více pracovat online, více řešit své záležitosti online. To může přispět k rozvoji i samotných online měn, neboli kryptoměn.