CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

06. 05. 2020

0 komentářů

Revoluční rozhodnutí německých soudců: proč ECB překročila mantinely?

 

Německý ústavní soud překročil Rubikon – historicky poprvé se postavil proti názoru Evropského soudního dvoru a označil hlavní politiku kvantitativního uvolňování ECB (program PSPP) jako teoreticky protiústavní. Pokud se ECB nevypořádá s námitkami německých soudců do tří měsíců, bude se německá Bundesbanka muset přestat podílet na této politice ECB.

Loading



 


A výhrady německých soudců nejsou vůbec triviální. Německý ústavní soud je přesvědčen, že masivním programem nákupu státních dluhopisů ECB překračuje své pravomoci – v rámci programu PSPP nakoupila ECB od roku 2015 více než 2 biliony veřejného dluhu a státní dluhopisy členských zemí v tuto chvíli tvoří přes 80 % bilance ECB. Podle soudu v Karlsruhe velikost a záběr programu PSPP (především jeho “nekonečnost”) jsou v rozporu s principem proporcionality, podle kterého by měla ECB podniknout k plnění svých cílů (udržení inflace v okolí 2 %) pouze nezbytně nutné kroky. Německý soud výslovně mluví o tom, že současná politika ECB je z pohledu tohoto principu přehnaná, protože zadělává na nové problémy do budoucna. Konkrétně němečtí soudci zmiňují, že čím déle program potrvá, tím větší bude závislost členských států na ECB a tím složitější bude program ukončit, aniž by byla narušena stabilita měnové unie. Tento závěr by ECB asi podepsala, ale doposud to centrálním bankéřům nevadilo.

Teď se s námitkou budou muset vážně zabývat.Věříme, že ECB svůj postoj do tří měsíců kreativně obhájí, a že program PSPP bude pokračovat. Na druhou stranu džin z láhve byl jednou vypuštěn a nové stížnosti na ECB se mohou vršit. Nové krizové programy jako PEPS zatím nikdo neprozkoumával. A u nich může být zásadní problém s nižší kvalitou nakupovaných papírů (ECB v rámci programu může nakupovat i řecké dluhopisy). Rozhodnutí sice nepřijde hned a ve prospěch mimořádného programu PEPS bude hrát i jeho dočasnost. Na druhou stranu je jasné, že ECB má a do budoucna bude mít legislativně daleko sešněrovanější prostor a flexibilitu než americký Fed.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

ESG jako jedna z hrozeb pro efektivní alokaci kapitálu?

V posledních letech získává na významu stále víc tzv. ESG (Environmental, Social, and Governance) kritérium, tedy posun směrem k zeleným investicím. Dochází k nárůstu zelených dluhopisů, udržitelných půjček a dalších finančních nástrojů, které podporují projekty šetrné k životnímu prostředí. I centrální banky, jako je ECB, se více […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 10. 2024

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *