CZK/€ 25.230 +0,55%

CZK/$ 24.735 +1,58%

CZK/£ 29.982 +0,02%

CZK/CHF 26.995 +1,27%

13. 05. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Zaměřeno na měď a stříbro

 

Průmyslové kovy jako měď začaly tento týden pevně v kramflecích. Nejprve dosáhly sedmitýdenního maxima, potom se stáhly o něco níže. Stříbro se mezitím pohybuje po víceméně stejné trajektorii zotavení, jako od chvíle, kdy se v březnu propadlo na několikaleté minimum. Nyní se podíváme blíž na aktuální určující faktory, které mají vliv na oba kovy, ale i na to, co je možná čeká v následujících týdnech.

Loading



 

Stejně jako ropa a komodity závislé na růstu, má nyní měď vzestupný trend, protože uvolňování opatření podporuje rostoucí poptávku a s ní roste i cena. Kromě toho se nálada na trzích s komoditami závislými na růstu zlepšuje také díky také iniciativám různých vlád a centrálních bank. To vše navzdory skutečnosti, že čelíme největšímu poklesu globálního růstu a vzestupu nezaměstnanosti od Velké hospodářské krize.

Příznivé jsou také zprávy z Číny. Obchodníci s komoditami hromadí hmotný majetek, mezi jinými například právě kovy. Minulý týden zapříčinila slovní přestřelka mezi Čínou a USA spojená se vzájemným obviňováním se ze zavinění pandemie dočasné vzepjetí čínského renminbi (jüanu) na zahraničním trhu na hladinu 7,15, z níž následně spadl na současných 7,10. Není jasné, zda za hromaděním aktiv stojí spekulace kolem slabší měny, nebo jiné ekonomické příčiny. Toto chování je do jisté míry podporováno i nedávným pohybem cen, kdy byla poptávka po některých kovech silnější právě v době asijského obchodování.

 

Zvýšená poptávka budí obavy

REKLAMA

Než došla mědi pára, stihla v pondělí dosáhnout svého osmitýdenního maxima na hladině 2,43 USD za libru. Zprávy z Číny jsou i nadále povzbuzující, čínská centrální banka slibuje další podporu ekonomiky a podle burzy Shanghai Futures Exchange došlo v poslední době ke snížení monitorovaných zásob. Podle nás ovšem současné vyhlídky nabádají spíše k opatrnosti. Rostoucí nabídka ze strany znovuotevíraných důlních společností zasažených koronavirem nastoluje otázku, zda zvýšení poptávky, zejména ze strany čínských výrobců, bude stačit k tomu, aby už letos nedocházelo k akumulaci nadbytečných zásob.

Vzhledem k tomu jsme i nadále skeptičtí, zda bude měď schopná se dlouhodobě udržet nad klíčovou hladinou odporu 2,50 USD za libru, což je oblast zajišťující mědi podporu. Hedgové fondy drží od ledna, kdy zprávy o epidemii viru covid-19 pronikly i mimo Čínu, čisté krátké pozice. Další posilování s sebou přinese tendenci k uzavírání krátkých pozic, ale vzhledem k tomu, že jsou makroekonomické vyhlídky problematické, bude k dosažení dlouhé pozice nutný udržitelný technický průlom.

Stříbro má v plachtách příznivý vítr, a to právě díky posilování průmyslových kovů. Poté, co 18. března dosáhlo vůči zlatu historického diskontu na 127 uncích stříbra za unci zlata, se tento ušlechtilý kov zotavil na 110, což je již ve spodní části zavedeného pásma. Technická formace vypadá po pohybu cen z minulého týdne slibně, poměr ceny zlata a stříbra klesá a stříbro se pokouší zlomit sestupný trend z poslední doby.

Z hlediska investičních toků došlo k významné divergenci mezi taktizujícími obchodními firmami, k nimž patří i většina hedgových fondů, a mezi dlouhodobějšími investory, ať už drobnými nebo institučními, kteří využívají fondy ETF orientované na stříbro. COT (Commitments of Traders) report za týden končící 5. květnem ukázal, že hedgové fondy, vyděšené téměř 40% propadem od února do poloviny března, omezily od února býčí sázky na stříbro o 85 %, takže se ocitly na jedenáctiměsíčním minimu. Investoři do ETF naopak až na drobné březnové zakolísání stříbrné ETF dál nakupují. Celková držba už dosáhla rekordních 21 000 tun.

REKLAMA

V této fázi je ještě příliš brzy, abychom mohli s konečnou platností říci, že stříbro nahromadilo dostatečnou energii, aby znovu alespoň částečně získalo zpět ztracené pozice, a to jak vůči dolaru, tak i zlatu. K tomu se musí nejprve v rámci poměru XAU/XAG dostat pod hladinu 109 anebo v rámci SILVERJUL20 nad 16,15 USD za unci, což představuje dubnové maximum a 61,8% retracement výprodeje od února do března.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Překoná cena zlata v novém roce hranici 3000 USD za unci?

V dobách nejistoty na kapitálových trzích se investoři obracejí k bezpečným přístavům v podobě drahých kovů a nejinak je tomu i nyní. Zintenzivňující se konflikt na Blízkém východě a nepředvídatelnost spojená s prezidentskými volbami v USA zvyšují poptávku. Zlato během několika týdnů překonalo nová maxima. Vzrostla také […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024

Zlato i stříbro se třpytí dál

Počátkem roku jsme se zaměřili na sektor kovů coby potenciálního vítěze pro letošek i roky příští. Po silném prvním pololetí pokračoval vzestup vzácných kovů pod vedením zlata i ve 3. čtvrtletí. Investoři hledali jistoty v nejistém světě a vše kulminovalo v září, kdy začal centrální bankovní systém Spojených států […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *