14. 05. 2020
Česko čeká na HDP, pro investory je ale důležitější úspěšný přechod na “chytrou karanténu”
I Česko se na konci týdne dozví, jaké jsou první reálné dozvuky epidemie v ekonomice – v pátek bude zveřejněn odhad HDP za první kvartál a podle březnových propadů průmyslu a maloobchodu se karanténní opatření v tomto měsíci již naplno zakousla do ekonomického výkonu. Počítáme s tím, že více než v sousedním Německu, kde byl náběh karanténních omezení mírnější a pomoc podnikům a domácnostem přicházela rychleji. I proto počítáme s mezikvartálním propadem mezi 3-4 %.
Na druhou stranu pro trhy v tuto chvíli jakákoliv čísla z prvního kvartálu budou tak jako tak trochu starou zprávou. Masivní propad ekonomik v březnu a dubnu je pro naprostou většinu investorů “hotovou věcí”. I proto jsou daleko víc citliví na zprávy o rychlosti/pomalosti záchranných opatření a na zprávy o průběhu aktuálního rozvolňování karantény napříč prakticky celým vyspělým světem. Právě s úspěchem rozvolňování karantény (start chytré karantény) je zásadní podmínkou pro scénáře, ve kterých počítáme s postupným návratem ekonomiky do normálu ve druhé polovině roku. Naopak opětovný start epidemie a utahování šroubů by nás dostalo na daleko pesimističtější dráhu, na které by byly výraznější propady HDP letos a především pomalejší oživení v příštím roce.
To proto, že řada podniků v tuto chvíli jednoduše čerpá “překlenovací” pomoc skrze odklady plateb daní, odklady plateb úvěrů nebo překlenovací úvěry. To vše ovšem může fungovat pouze, pokud karanténní opatření budou jednorázovou časově omezenou epizodou. Návrat karantény v cyklech a opětovné uzavírání ekonomiky by jednoduše značná část podniků nepřežila a dopady pandemie do ekonomiky by byly nejen hlubší, ale zejména trvalejší.
Strach ze špatného managementu uvolňování karantén je také jedním z hlavních důvodů návratu nervozity na akciové trhy. Poprvé za poslední tři týdny akciový index S&P 500 propadl o více než procento dva dny v řadě…
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance