02. 06. 2020
Ekonomika chřadne. Roste nezaměstnanost a stát se zadlužuje
„Opatření proti šíření koronaviru poničila naši ekonomiku. Na trhu práce narůstá nezaměstnanost a některým lidem se propadá životní úroveň. Stát se masivně zadlužuje a řada podniků balancuje na hraně bankrotu. Pandemie koronaviru pravděpodobně vyvolá největší ekonomickou krizi v novodobých dějinách České republiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Statistici dnes upřesnili data o vývoji české ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku. Podle aktuálního odhadu došlo k meziročnímu poklesu hrubého domácího produktu o 2,0 procenta. Původní odhad kalkuloval s poklesem o 2,2 procenta. Nová data nám potvrdila, že restriktivní opatření proti šíření koronaviru svázaly českou ekonomiku do svěrací kazajky. V důsledku tohoto vývoje se zvyšuje nezaměstnanost a prohlubuje schodek státního rozpočtu.
Meziroční pokles ekonomiky byl způsoben nižší tvorbou kapitálu a nižší zahraniční poptávkou. Naopak pozitivně přispívaly rostoucí výdaje vládních institucí. Dobrou zprávou je, že výdaje domácností se meziročně nezměnily. Zatím proto nemůžeme hovořit o masovém propadu životní úrovně obyvatelstva. Je však patrné, že se snížila spotřeba produktů s dlouhodobou a střednědobou trvanlivostí. Navíc lze očekávat, že se situace zhorší ve druhém čtvrtletí letošního roku.
V prvním čtvrtletí letošního roku bylo v průměru zaměstnáno 5,439 milionu osob, přičemž celková zaměstnanost meziročně klesla pouze o 0,5 procenta. Objem mzdových nákladů meziročně dokonce vzrostl o 3,9 procenta. Přestože lze očekávat zhoršení situace v dalším průběhu letošního roku, z dosavadního vývoje je zřejmé, že opatření na podporu zaměstnanosti fungují a zatím nedochází k explozivnímu nárůstu počtu nezaměstnaných.
Obecná míra nezaměstnanosti očištěná od sezónních vlivů dosáhla v dubnu letošního roku úrovně 2,3 procenta. V meziročním pojetí se zvýšila o 0,2 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti mužů dosáhla úrovně 2,0 procenta a míra nezaměstnanosti žen se pohybovala na úrovni 2,6 procenta.
REKLAMA
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS