26. 06. 2020
Subjekty:
MMF snížil prognózu globální ekonomiky
Mezinárodní měnový fond ve středu zveřejnila svoji nejnovější prognózu dopadu koronakrize na globální ekonomiku. Není překvapením, že MMF svůj předchozí odhad z dubna posunul ještě více směrem dolů. Globální ekonomice nově předpovídá hluboký propad o 4,9 % a mírné oživení o 5,4 % v příštím roce.
Ze zprávy vyplývají následující hlavní závěry:
- Prognóza potvrzuje, že jsme vstoupili do nejhlubší ekonomické recese v moderní historii. Škody si vyžádají až 12 bilionů dolarů. Základní scénář sice stále počítá s oživením ve tvaru písmena V, to ale bude vyžadovat velkou dávku štěstí. Rozhodující bude epidemiologická situace, tedy to, zda se světu podaří vyhnout dalším vlnám pandemie. Vliv bude mít i to, nakolik účinné budou monetární a fiskální politiky.
- Na rozdíl od předcházející ekonomické krize se poklesu nevyhne žádná oblast globální ekonomiky. Podle MMF už 90 % zemí spadlo do recese, nebo se tak brzy stane. V rozvinutých ekonomikách by HDP mělo klesnout o 8 % a v těch rozvíjejících o 3 %. Z velkých ekonomik se nad vodou se s 1% růstem udrží pravděpodobně jen Čína. Indie poklesne o 4,5 % a Jižní Afrika o á%.
- Situace v rozvinutých ekonomikách se bude pravděpodobně vyvíjet ještě hůře, než se čekalo. Pokles eurozóny se očekává až o 10,2 % (předchozí odhad hovořil o 7,5 %), USA o 8 %, Francie o 12,5 %, Španělska o 12,8 % a Velké Británie o 10,2 %.
- MMF upozorňuje, že prognóza se může ještě zhoršit. Nezohledňuje totiž zatím variantu možné druhé vlny pandemie na podzim či za rok. Stejně tak se nedá odhadnout ani efekt masivních podpůrných balíčků centrálních bank a rozpočtových výdajů. Prozatím se například zdá objem stimulů v Číně nižší než po finanční krizi v roce 2008. To se negativně projeví na zemích produkujících komodity, jako je Brazílie, Jižní Afrika a Rusko.
- Úroveň globálního dluhu s meziročním růstem až o 20 % pravděpodobně překoná dosavadní vrchol z doby konce druhé světové války.
- MMF dále upozorňuje na zjevně odlišný vývoj v reálné ekonomice a na finančních trzích. Stojí za tím neustále rostoucí přísun likvidity ze strany centrálních bank. To je například důvod, proč se podařilo Rakousku prodat dluhopisy se splatností 100 let za úrok 0,88 %. Něco takového by přitom ještě nedávno bylo nepředstavitelné.
Přesto, že je současná prognóza MMF mnohem realističtější, než byla ta dubnová, i nadále platí, že předpovídat ekonomický vývoj je při současných podmínkách velmi náročné. Dokazuje to i velký rozptyl mezi jednotlivými předpověďmi. Agentura Bloomberg například zohlednila 74 predikcí analytiků a ty se v odhadu změny ročního HDP Číny pohybují od -3 % po +3,5 %. Ekonomické modely zkrátka nejsou schopné zohlednit faktor pandemie a často přehnané reakce na krize.
Nejnovější zpráva MMF je užitečným připomenutím, že krize bude hlubší, než se z trhů zdá. A také toho, že zda dojde oživení ve tvaru písmene V, je ve hvězdách. Pravděpodobnější je totiž to, že dojde jen velmi pomalému růstu, který bude provázet nárůst nesplacených bankovních úvěrů ve druhém kvartálu. Důsledkem bude nevyhnutelný nárůst nezaměstnanosti po skončení státních záchranných programů.
Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank
REKLAMA