07. 07. 2020
Subjekty:
České pojišťovnictví se z Covidu rychle zotaví, předvídá Allianz. Celkově však Evropa oslabuje
Praha/Mnichov, 7. července 2020; Hrubé předepsané pojistné v roce 2019 rostlo celosvětově rychlostí 4,4 % a dosáhlo objemu 3906 miliard eur. V roce 2020 dojde oproti tomu k téměř 4% úbytku a kasy pojišťoven budou asi o 360 miliard eur lehčí. Většina zemí se ale z krize rychle oklepe, a české pojišťovnictví se v roce 2021 může těšit na 7% růst. Uvádí to odborníci z Allianz ve své Globální zprávě o pojišťovnictví.
„Rok 2020 je ztracený kvůli viru, o tom není pochyb,“ říká Ludovic Subran, hlavní ekonom Allianz. „Zajímavější otázkou je, co přijde po Covidu-19. V podstatě vidíme tři trendy, které již byly znatelné předtím, a které v následujících letech naberou na síle: digitalizace podnikání, obrat směrem k Asii, a zvyšující se významnost faktorů udržitelnosti. O tom, kdo bude mít v globálním pojišťovnictví navrch, se rozhodne v Asii – asijské domácnosti se stávají klienty poslední záchrany, sytí světovou pojišťovací poptávku.“
Životnímu i neživotnímu pojištění se loni dařilo podobně, v součtu vykázalo životní pojištění 4,4% růst a neživotní rostlo rychlostí 4,3 %. Bylo to poprvé od roku 2015, kdy se životnímu pojištění dařilo globálně lépe než neživotnímu. Odborníci z Allianz předpokládají, že v roce 2020 se trend opět otočí a životní pojištění poklesne o 4,4 %, zatímco neživotní o 2,9 %. Tím se příjem hrubého předepsaného pojistného celosvětově zmenší o 3,8 %, a dopad koronakrize tak bude třikrát silnější než dopad globální finanční krize v roce 2008.
Český pojistný trh rostl v loňském roce rychlostí 4,2 %, což byl za období od krize nejlepší výsledek – průměrná rychlost růstu za poslední dekádu je v ČR 1,5 %. Životní pojištění rostlo rychlostí 4,3 %, a to po 7 letech ztrát, neživotní rychlostí 4,1 %. Pro rok 2020 predikuje Allianz Česku pokles o 5,7 % v hrubém předepsaném pojistném. Z krize se ale podle autorů studie české pojišťovnictví rychle dostane: už v roce 2021 očekávají 7% růst.
Hůře je na tom Evropa jako celek, byť se evropské pojišťovnictví během koronakrize ukázalo jako obdivuhodně odolné. Dlouhodobě se evropský podíl na globálním pojišťovacím trhu postupně zmenšuje a na konci této dekády bude Evropa podle expertů až 6 procentních bodů za USA, a 15 procentních bodů za Asií.
REKLAMA