CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

04. 08. 2020

0 komentářů

Další výrazné zlepšení PMI v Evropě

 


 

Předběžný odhad HDP indikující hloubku propadu ekonomiky ve druhém kvartále, nicméně bez jakýchkoliv dalších podrobností, je už za námi, ale červnové statistiky z jednotlivých odvětví přijdou na řadu až ve druhé polovině tohoto týdne. Dozvíme se nejenom to, zda pokračoval nákupní boom českých spotřebitelů, ale zejména, zda se firmám v průmyslu a ve stavebnictví začaly opět plnit zakázkové knihy nebo zda spíš jen finalizují dřívější objednávky a vyčkávají – se zaměstnanci na kurzarbeitu – co bude dál. Bude to docela jasný signál nejenom pro sílu nadcházejícího oživení, ale tato informace může vysvětlit, co stojí za zlepšením nálad v ekonomice. Zda je to „pouze“ oddechnutí si po „opadnutí“ první vlny, respektive uvolnění restrikcí, nebo se ekonomika oklepává z korona-šoku rychleji, než jsme si původně představovali. Jak to tedy ve skutečnosti je, můžeme sáhodlouze diskutovat nebo si raději počkat na aktuální čtvrteční čísla.

V každém případě měkké ukazatele za červenec znovu potvrdily lepšící se kondici – nebo spíše náladu – v českém i evropském průmyslu. Český index nákupních manažerů (PMI) sice ještě zůstal pod rozhodnou hranicí 50, nicméně ten německý, francouzský, dokonce italský a španělský je už nad ní. Nejenom že se vrátil na před-koronovou úroveň, ale rovnou atakoval zhruba dvouletá maxima. Znamená to, že tamní firmy očekávají výrazné zlepšení situace v průmyslu, byť dál především pokračují v dokončování dřívějších zakázek a ve snižování zaměstnanosti, neboť příliv nových objednávek ještě stále není dostatečně přesvědčivý. České firmy, podle tohoto průzkumu, dokonce dál čelí poklesu nových zakázek, i když ten už není tak dramatický jako v předchozích měsících. Takže zatím to vypadá stále tak, že za zlepšením českého PMI je spíš náběh dříve omezené produkce a přesvědčení, že další měsíce budou lepší. A o to víc stojí za to sledovat čtvrteční statistiky nových zakázek, a s ohledem na váhu v ekonomice objednávky v automobilovém průmyslu. Už dříve bylo zřejmé, že „díky“ emisní politice EU bude rok 2020 pro automobilky těžký. Po nástupu korona-krize bude možné považovat dvacetiprocentní propad ještě za dobrý výsledek.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Proč jsou emoce v investování tak důležité?

Investování je mnohem více než jen otázka matematiky a výpočtů. Mnozí investoři však často opomíjejí emoce, intuici a myšlenkové zkratky, jejichž vliv či dopad na investiční rozhodnutí bývá zásadní. Přirozené lidské sklony, jako je sklon k nadměrnému sebevědomí nebo averze ke ztrátě, mohou výrazně ovlivnit investiční rozhodnutí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 12. 2024

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *