03. 09. 2020
Sílící euro leží ECB v žaludku. Moc s ním však nezmůže
Silné euro začíná ležet řadě členů ECB v “žaludku”. Podle informací deníku Financial Times se ECB bojí, že výrazné zisky eura (na frontě s dolarem) zpomalí oživení z recese nastartované pandemií COVID 19.
Silné euro sice částečně odráží lepší výsledky evropských ekonomik ve 2. kvartále a zejména pak překvapivě rychlou dohodu na mamutím záchranném balíku. Na druhou stranu je i důsledkem výrazného posunu v politice amerického Fedu. Ten přechází k cílení průměrné inflace, což bude znamenat dlouhodobě daleko nižší dolarové úrokové sazby. A tato představa byla hlavním motorem dolarových ztrát v posledních týdnech.
V srpnu eurozóna poprvé po čtyřech letech překvapivě sklouzla do deflace – ceny meziročně klesaly o 0,2 % – a rostoucí nezaměstnanost bude pravděpodobně držet inflační očekávání velice nízko. I proto zřejmě ECB příští týden sníží střednědobý inflační výhled (na rok 2022) z 1,3 % na 1,1 %…, tedy ještě hlouběji pod kýžený dvouprocentní cíl. A další zisky eura teoreticky mohou situaci ještě zhoršit. Proto hlavní ekonom Philip Lane a podle Financial Times i řada jeho kolegů přemýšlí nad tím, co s tím.
Popravdě však v tuto chvíli moc se silným kurzem nad rámec slovních intervencí udělat nemůže. Nejefektivnější by bylo další snížení úrokových sazeb. Prostor z dnešních -0,5 % je však v případě ECB minimální. A pokud zůstanou v nejbližších dvou letech reálné úrokové sazby v USA a v eurozóně podobné, není důvod, aby dřív nebo později dolar nepokračoval ve ztrátách…, úrovně okolo 1,10 EUR/USD kdy se pohyboval v posledních dvou letech, byly zjevně z dlouhodobého pohledu pro dolar neudržitelné.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance