CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

23. 07. 2014

0 komentářů

Vlivu ukrajinsko-ruské krize na tuzemskou ekonomiku

 


 

Jestliže zahrneme i Rusko, pak se dostáváme přes hranici 4 %. Je tedy patrné, že největším problémem jsou energetické zdroje, jimiž Rusko disponuje, a na něž je ČR, resp. EU značně navázána. Eskalace problémů by tedy zejména mohla značně destabilizovat stabilní podnikatelské prostředí, a to právě kvůli výkyvům v cenách vstupů. V dnešním provázaném světě však takovýto šok není v zájmu nikoho z aktérů konfliktu, neboť by krize rezonovala do jeho ekonomiky.

Z krátkodobého mikro pohledu české podniky čelí zejména vlivům plynoucích z nestabilního prostředí, tedy zvýšeným cenám vstupů, přerušení výroby, omezení dodávek, pozastavování projektů, horšímu přístup k pojištění či zhoršené platební morálce obchodních partnerů. To vše vede ke značné podnikatelské nejistotě, která pro některé firmy znamená nutný odchod a orientaci na jinou zemi. Na druhé straně však každá hrozba s sebou přináší příležitost, a tak pro firmy, které tuto krizi ustojí, naopak vzniknou prorůstové možnosti v menším konkurenčním prostředí, alespoň na počátku obratu krize, která přináší velké příležitosti.

V přímém pohledu na odvětví jsou a nadále budou nejvíce postižené firmy v automobilovém, strojírenském a potravinářském průmyslu, které velmi úzce spolupracují s Ukrajinou, resp. exportují do Ruska.

Z druhé strany můžeme očekávat přiliv ukrajinských investorů do prostoru, kde je stabilita a který je relativně blízko domovině, což ČR splňuje.

Pokud budeme uvažovat, že se v budoucím obdobím situace uklidní a postupně odezní, lze předpokládat, že ve střednědobém až dlouhodobém horizontu bude Ukrajina atraktivním trhem pro české podniky. Zejména díky tomu, že se bude jednat o ekonomiku, která bude procházet restrukturalizací a v každé významné změně je mnoho příležitostí ke značnému růstu, zisku – ukrajinská ekonomika bude poptávat moderní technologie pro budování průmyslu i zemědělství. Můžeme tedy do budoucna předpokládat značné zahraniční investice na Ukrajinu, ovšem za předpokladu stabilizace prostředí a při existujících možnostech pojištění takovýchto investic.

REKLAMA

Michal Řičař, analytik Bisnode

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář k nedávné panice na trzích: Jsme svědky počátku krize?

Uplynulé dny přinesly jedny z největších burzovních výprodejů za poslední roky, prakticky od začátku covid 19 k něčemu podobnému nedošlo. Poklesy odstartovala „asijská seance“, kde ztrácely akcie v rámci Japonska až o 12 % za den. Volatilita amerických akcií pak odpoledne dosáhnula takřka nevídaných hodnot a skočila za den až […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 08. 2024

Diverzifikace portfolií za účelem ochrany před dopady globálního oteplování

Globální oteplování představuje rostoucí hrozbu nejen pro životní prostředí, ale také pro finanční trhy a investiční strategie. Investoři mohou podniknout několik kroků, aby zajistili, že jejich investice budou nejen finančně výnosné, ale také udržitelné a odolné vůči negativním dopadům globálního oteplování.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *