CZK/€ 25.295 -0,24%

CZK/$ 24.093 -1,01%

CZK/£ 30.315 -0,49%

CZK/CHF 27.125 -0,57%

26. 10. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Index českého investora CII750: Třetí čtvrtletí smazalo ztráty z počátku roku

 

Průměrný český investor ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhl kladného zhodnocení 2,45 %. Téměř se mu podařilo umazat zbývající část ztrát z prvního kvartálu. Po devíti měsících tak dosahuje lehce záporné výkonnosti ve výši -0,94 %. Vyplývá to z aktuálního Indexu českého investora CII750, který sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select.

Loading



 

V porovnání s druhým čtvrtletím se dynamika růstu výnosů českého investora poněkud zpomalila. Křivka Indexu českého investora CII750 se tak stabilizovala a lehce zploštila svůj tvar. V červenci meziměsíčně zhodnotil český investor o téměř 1,23 %. Následující měsíce začala dynamika ubírat na tempu, kdy v srpnu i září shodně jeho investice vyrostly o 0,6 %. V rámci rozložení portfolia Indexu českého investora CII750 se v prvních dvou měsících nejvíce dařilo akciovým fondům. V září celkový výsledek zachraňovaly fondy s konzervativní strategií, držící například české státní dluhopisy. Poslední měsíc tedy hrál ve prospěch konzervativnější povahy průměrného českého investora.

Zdroj : CII750, Fincentrum & Swiss Life Select a Thomson Reuters, vychází ze základu k 31. 12. 2019

„V červenci a srpnu jsme byli svědky pokračujícího strmě rostoucího trendu amerických technologických titulů. Svou výkonností tak zastínily evropský trh. Na druhou stranu si oba kontinenty prohodily pořadí ohledně výkonnosti domácích měn. Investor držící evropské akcie mohl vydělat na posilujícím euru, zatímco dolar znehodnocoval. Vysoké ocenění amerických technologických akcií se stále více odchylovalo od skutečných fundamentů a reálné ekonomiky. V září však nastal obrat. Letošní hlavní akciový motor se zadrhnul a technologický sektor táhl americké indexy dolů. Naopak se v daném měsíci slušně dařilo českým státním dluhopisům. V zahraničí pak byly pro svoji atraktivitu poptávány i americké dluhopisy navázané na vývoj inflace. Ta se totiž v USA stala velkým tématem po změně měnové politiky americké centrální banky FED, která by tak mohla tolerovat její vyšší úrovně,“ komentuje vývoj Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum Swiss Life Select.

Ve třetím čtvrtletí obstály komodity jako stříbro či měď. Vysokého zhodnocení dosáhl investor také při držbě akcií z amerických indexů NASDAQ nebo S&P 500, které navzdory zářijovým cenovým korekcím dokázaly za celé čtvrtletí předvést slušnou výkonnost. Zajímavých zisků dosáhly akciové trhy rozvíjejících se ekonomik nebo například německé akcie. Trhy rozvíjejících se ekonomik využily k růstu červencový optimistický sentiment investorů. V září současně neprošly takovými cenovými propady. Zde se ale bavíme o výrazných rozdílech region od regionu. Například středoevropské a jihoamerické burzy stále zaostávají za asijským regionem.

Při detailnějším pohledu na širší americký index S&P 500 se ve třetím čtvrtletí z nejvyšších zisků těšily sektory jako technologie, průmysl a zbytná spotřeba.

REKLAMA

V posledním měsíci třetího čtvrtletí prospěla menší nervozita na finančních trzích právě bezpečným přístavům. Zajímavou výkonnost tak nabídly i české státní dluhopisy, jejichž index meziměsíčně posílil zhruba o 1,5 %. Optikou korporátních dluhopisů zůstaly v září poblíž svých hodnot především bezpečnější dluhopisy investičního ratingového pásma. Rizikovější dluhopisy v průměru lehce klesly.

Pohledem na výkonnost za uplynulá tři čtvrtletí všech globálně významných akciových trhů se nedařilo například Brazílii, Velké Británii nebo Francii. Dobré výsledky si na druhé straně připsala například Čína, USA nebo Německo. V rámci drobnějšího dělení jednotlivých sektorů nejlepších výsledků, od začátku roku, dosáhl online maloobchod, informační technologie, potraviny a průmyslové nemovitosti.

Napříč všemi třídami aktiv vedle akcií z technologického sektoru jasně dominují vzácné kovy – zlato a stříbro. Na prvních příčkách se s výkonností od začátku roku stále drží také bezpečné dluhopisy.

Tabulka níže ukazuje umístění fondů podle jejich čtvrtletní výkonnosti přepočtené do české koruny.

REKLAMA

Tabulka: Deset nejvýnosnějších a deset nejméně výnosných fondů ve třetím čtvrtletí 2020

Zdroj : Fincentrum & Swiss Life Select a Thomson Reuters

Disclaimer: Index CII750 a data publikovaná v jeho souvislosti je možné šířit pouze s označením „Index českého investora CII750 společnosti Fincentrum & Swiss Life Select“ a uvedením zdroje „www.cii750.cz“ (v případě internetových médií s aktivním proklikem na www.cii750.cz). Index a veškeré zde uvedené informace mají pouze informativní charakter. Provozovatel neodpovídá za případnou škodu způsobenou užitím těchto informací.

Poznámky pro editory: Index českého investora (CII750) Index sestavují analytici společností Fincentrum & Swiss Life Select a Thomson Reuters za použití informací ze 750 fondů kolektivního investování, které jsou pro českého investora na domácím trhu běžně dostupné. Při jeho výpočtu odborníci sledují nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v České republice. Pro nastavení vah jsou využívána data ze čtvrtletních zpráv o podílových fondech v ČR, které vydává Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT). Index je vypočítáván od 1. 1. 2018, kdy je jeho základní hodnota na 100.

www.cii750.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Peníze - graf - čas - stopky - eura - bankovky a mince

Index českého investora: Vydělávají hlavně vyvážené strategie

Třetí čtvrtletí letošního roku přineslo průměrnému českému fondovému investorovi zisk 0,53 %, rok 2019 tak v rámci tržních výnosů úspěšně pokračuje. Na ziscích portfolií Čechů se pozitivně podepisují centrální banky vyspělých států, které vynahrazují slábnoucí ekonomický fundament a obchodní války USA s Čínou.

Text: Jan Macek

14. 10. 2019

Počítání peněz - peníze - bankovky - eura - ruce

Index českého investora: Fondoví investoři vydělávají

Druhé čtvrtletí letošního roku bylo pro českého fondového investora znovu úspěšné. V průměru vydělal 0,4 %, a přestože se tento zisk nedá poměřit s předchozím čtvrtletím, rok 2019 se zatím řadí mezi ty investičně úspěšné.

Text: Jan Macek

09. 07. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *