CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +100,00%

30. 12. 2020

0 komentářů

Rok 2021 začne nebezpečnou jízdou dolaru a pobrexitovou Británií na křižovatce

 

Trh se převážně shoduje na tom, že nás v roce 2021 čeká reflační odraz ode dna a oslabený americký dolar. My s tímto pohledem vcelku souhlasíme, ale pořád se toho může spousta pokazit. Bezprostředním nebezpečím je hlavně spekulativní zápal, který může vést dříve či později ke korekci – a asi spíš dříve. Brexitová dohoda byla pro libru velkým zklamáním.

Loading



 


Na sklonku roku se americký dolar přiblížil k minimu svého cyklu. Důvodem je očekávání, že rok 2021 přinese reflační zotavení. Fed má v úmyslu držet nohu na plynu bez ohledu na inflaci, dokud se nezaměstnanost nevrátí zpět na úroveň před pandemií a nahromaděné úspory nebude možné rozházet za zábavu a cestování, což lze očekávat až v průběhu druhé poloviny roku, kdy bude populace rozumně proočkovaná. To zní všechno skvěle a doufejme, že to tak i dopadne, ale trh je ve svých očekáváních velice smělý – a dalo by říct až troufalý.
Nebezpečný risk dolaru
Před schůzkou FOMC byla nastíněna překážka dolarových medvědů – obava ohledně debat o stimulech v americkém Kongresu a samotná schůzka FOMC. Ta samozřejmě nakonec žádnou překážkou nebyla a zpráva, že Trump konečně přestal zdržovat výplatu větších stimulů, navíc vyřešila dolarovým medvědům další problém.
Poslední velké riziko, na něž jsem upozorňoval, však zatím zůstává nevyřešeno. Jde o to, zda mají výnosy z dlouhodobých amerických dluhopisů nakročeno k průlomu, který by zaprvé fundamentálně podpořil americký dolar, ale hlavně by mohl spustit konsolidaci globálního postoje k riziku. To je z krátkodobého hlediska bezprostřední riziko pro trhy i pro dolarové medvědy, protože jsme dosáhli značné úrovně spekulativních excesů a účastníci, kteří tak troufale extrapolovali očekávání, jsou teď nadměrně zadlužení a nacházejí se v jednostranných pozicích. Konsolidace by s sebou mohla přinést i menší krach.
Pokud k tomu skutečně dojde, mohou z toho Fed a ostatní centrální banky vinit jen samy sebe. Naučily totiž trh, že realizační cena jejich put opcí neustále stoupá. Tím dál povzbuzují arogantní riskování, a tak je dnes trh velice křehký a náchylný ke krachu, což samozřejmě vede k další politické reakci. Tento nezdravý destruktivní cyklus je třeba ukončit dřív, než si v oblasti monetární politiky vyžádá větší reakci, než si vůbec můžeme dovolit.
Brexitová dohoda není žádná sláva a libroví býci neřičí nadšením
Těsně před Vánoci byla konečně uzavřena dlouho očekávaná brexitová dohoda, která řeší nejpalčivější problémy obchodu s fyzickým zbožím. Jak ale upozorňuje celá řada kvalitních analýz, zbývá celá řada otevřených otázek a problematičtější aspekty pobrexitového uspořádání se mohou začít projevovat až v nadcházejících měsících a letech. To se týká zejména dopadů na britský sektor finančních služeb, které byly dlouho klenotem britské ekonomiky a pomáhaly přilákat značné kapitálové toky, jež vyvažovaly obrovské deficity zahraniční obchodní bilance Spojeného království v oblasti zboží. V příštích letech bude hlavním určujícím faktorem kurzu libry právě stav tohoto odvětví a kapitálových toků do Británie obecně. V současnosti jsou jak britská měna, tak britská aktiva značně podhodnocená. To přestane být pravdou až tehdy, jestliže spolu s reflačním zotavením přijdou do Spojeného království i nemilosrdné záporné reálné sazby, které by podryly fundamentální hodnotu této měny vzhledem k ostatním. Stačí se podívat třeba na pár GBP/NZD. Vypadá poněkud zvláštně, že se dlouhodobě drží pod úrovní 2,00.
Současná situace svádí k tomu, abychom místo grafu EUR/GBP použili graf GBP/USD, protože ten právě znovu prorazil velmi významnou úroveň 1,3500. Za podobný vývoj ale v poslední době může téměř vždy slabost amerického dolaru, a tak je mnohem důležitější změřit dopady brexitové dohody na libru prostřednictvím páru EUR/GBP. Tam je pohyb cen překvapivě nevýrazný, zejména vzhledem ke kolapsu krátkodobé implikované volatility na trhu s opcemi poté, co zmizela krátkodobá nejistota. Absence jakékoli reakce je pro librové býky jasným výstražným znamením a připomínkou toho, že libru teď provázejí i dlouhodobější nejistoty. Velký význam bude mít zejména osud sektoru finančních služeb, protože jeho pobrexitové vyhlídky a konečný stav jsou skryty v mlžném oparu. Libra ale zůstává v rámci tohoto páru i nadále podhodnocená a my bychom sázeli na to, že v roce 2021 zamíří spíš k hladině 0,8500 než k hladině 0,9500, i když to teď možná tak ještě nevypadá.
Autor: John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Na burze se právě začíná obchodovat s prvními americkými ETF, které investují do spotového bitcoinu

Americká Komise pro kontrolu cenných papírů, SEC, schválila první americké ETF fondy investující do spotového bitcoinu, a umožnila tak expozici v bitcoinu mnohem širšímu světovému publiku. Nyní se tedy začíná obchodovat 11 nových ETF, a protože začíná boj o to, který se stane největším spotovým bitcoinovým fondem světa, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 01. 2024

Nastane příští rok konec kapitalismu v USA?

Není třeba se děsit. Výše uvedený titulek hraničící s clickbaitem je jen jednou z „šokujících předpovědí“ dánské investiční banky Saxo Bank. Autoři těchto předpovědí uvádí, že jsou to „nepravděpodobné, ale podceňované“ scénáře.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

11. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *