29. 01. 2021
Služby stále věří v brzký konec českého lockdownu
Na první letošní tvrdá data z české ekonomiky si budeme muset ještě chvíli počkat, nicméně k dispozici jsou alespoň průzkumy nálad, které reflektují, jak současnou situaci vnímají firmy v nejvýznamnějších odvětvích a oborech. V pondělí publikované nálady potvrdily možná až překvapivě zhoršení důvěry v české ekonomice v době, kdy už fungovala v rámci třetího lockdownu, včera jsme měli možnost podívat se, co stojí za těmito prvními výsledky, když byly zveřejněny podrobné harmonizované statistiky za celou EU. I z nich vyplynulo, že do blízké budoucnosti hledí poměrně optimisticky služby. Firmy tam totiž dál předpokládají, že s uvolněním se jejich byznys opět rychle rozjede. Týká se to především dopravy, firem působících v oblasti stravování a cestovního ruchu. Pesimismus naproti tomu zavládl ve službách spojených s realitním trhem. Pozitivní očekávání ve službách jsou nepochybně dobrou zprávou, avšak vzhledem k tomu, že na pořadu dne je utahování a nikoliv rozvolňování protiepidemických opatření, budou si muset firmy na vyšší poptávku ještě počkat. Pokud tedy nemají v tuto dobu možnost využívat alternativní distribuční kanály.
V celku neměnná situace zůstává v průmyslu, který je vůči současnému lockdownu zatím imunní. Je to vidět nejenom v automobilovém průmyslu, trápícího spíše než nedostatečná poptávka chybějící součástky, ale i ve strojírenství, v elektrotechnickém průmyslu a dalších silných oborech tohoto v tuzemsku největšího odvětví. Jak už ukázaly starší výsledky, výroba v průmyslu se rychle vrací na předkoronovou úroveň a rozhodně ne kvůli tomu, že by firmy vyráběly na sklad. S vyššími zásobami nyní pracují pouze strojaři a podniky zaměřené na produkci kovových výrobků. Průmysl tak může dál i přes obtíže se zahraničními subdodávkami udržet svoji stabilizační roli v době omezeného fungování ekonomiky.
A na závěr ještě malý vzhled do nálad tuzemského spotřebitele. Ten druhý a třetí lockdown vnímá na rozdíl od firem téměř stejně negativně jako ten jarní. Z obavy o svoji finanční situaci, respektive ze strachu z nezaměstnanosti, počítá v letošním roce s výraznějším omezováním větších nákupů (tedy i automobilů) i investic do bydlení. A to už rozhodně tak pozitivní zprávou není, vzhledem k podílu spotřeby na tuzemském HDP.
Petr Dufek
Analytik ČSOB