02. 02. 2021
Česká republika utrpěla historicky nejhlubší propad ekonomiky
„Budeme-li se snažit vidět sklenici poloplnou, můžeme říct, že naše ekonomika utrpěla menší propad, než předpokládalo mnoho renomovaných institucí. Zároveň se ukázalo, že s postupem času se naše hospodářství stává více rezistentním proti dopadům restriktivních opatření. Budeme-li však chtít vidět sklenici poloprázdnou, můžeme říct, že jsme z ekonomického hlediska zažili nejhorší rok v historii, a přitom jsme se výrazně zadlužili,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Statistici dnes zveřejnili předběžný odhad vývoje ekonomiky za rok 2020. Ukazuje se, že naše země utrpěla historicky nejhlubší propad ekonomiky ve výši 5,6 procenta. Jednoznačným viníkem je koronavirová krize, která nás v průběhu roku nutila vypínat důležité části našeho hospodářství.
Propad ekonomiky byl doprovázen vysokým růstem zadlužení. Nezaměstnanost však zůstala na relativně nízké úrovni díky programům na podporu pracovního trhu. Lidem se výrazně snížila kvalita života, protože nemohli využívat celou řadu služeb a byli nuceni utlumit svou spotřebu. Krize dolehla i na firmy, které výrazně omezily investice.
Z makroekonomického pohledu lze ocenit reakci vlády, která zvýšila své výdaje. Tím tlumila dopady krize, ale zároveň se odpoutala od vývoje v soukromém sektoru, kde bylo nutné provádět úsporná opatření. K těm se vláda v podstatě vůbec neodhodlala. Je proto pochopitelné, že je vládě vyčítáno, jak státní aparát bobtná na úkor skomírajícího soukromého sektoru.
Nejvíce byla poškozena odvětví obchodu, dopravy, ubytování, pohostinství, průmyslu a stavebnictví. Na sektor služeb dopadla krize nerovnoměrně. Významné množství služeb bylo silně zasaženo krizí. Pozitivní zprávou je, že se začíná obnovovat zahraniční poptávka, na které je naše hospodářství do značné míry závislé. To by mohlo pomoci především českým exportérům.
REKLAMA
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS