CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +100,00%

15. 02. 2021

0 komentářů

Trh se vzácnými historickými mincemi v ČR se loni propadl o 35,7 %

 

Objem zobchodovaných historických mincí, bankovek a dalšího numismatického materiálu se v loňském roce propadl o téměř 36 % na 322 971 000 CZK. Sběratelé častěji zadržují kvalitní numismatický materiál, v nižším a středním segmentu trh zaznamenal rekordní cenový růst. Nejvzácnější vydraženou mincí se loni stal desetidukát panovníka Ferdinanda III. za 30 milionů korun. Vyplynulo to ze statistik a expertních analýz aukčního domu Macho & Chlapovič.

Loading



 

Numismatika je na poli investičního sběratelství evergreenem, nicméně i tento segment negativně poznamenala pandemie koronaviru. Trh s numismatikou díky ní meziročně klesl o 179 437 500 CZK, což činí propad o 35,7 %, přičemž se jednalo o pokles z dosavadně rekordní loňské částky 502 408 500 CZK. “Mezi hlavní bariéry, které stále ještě zabraňují přílivu nového numismatického materiálu, patří zejména nejrůznější cestovní omezení a zejména fakt, že v roce 2020 se uskutečnil znatelně nižší počet numismatických aukcí” říká Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič a pokračuje: “Ochota prodávat navíc stále klesá. Sběratelé si uchovávají kvalitní materiál, a to i navzdory faktu, že jeho cena se zvyšuje. Prozatím můžeme sledovat, že se i přes nepříznivé ekonomické podmínky neprojevují prodeje z nouze”. Trh tak naopak zaplavují noví silní investoři, kteří ve snaze diverzifikovat a ochránit svůj majetek, numismatický materiál proaktivně schraňují.

Rok 2020 však přinesl nový tuzemský rekord za vydraženou minci. Tou se stal desetidukát panovníka Ferdinanda III. vyražený v Kremnici v roce 1642 s vyvolávací cenou 5 milionů korun, který byl vydražen v konečném výsledku za 30 milionů korun. Cenový vývoj značně překvapil přinejmenším ve středním a nižším segmentu. Zde se očekávalo, že zhoršené ekonomické poměry mohou implikovat prodeje lidí, kteří zaznamenali výpadky svého běžného příjmu. “Naopak, v tomto segmentu numismatických předmětů zaznamenáváme rekordní cenový růst, jako například u svatováclavských jednodukátů, kde se jedná o více jak stoprocentní nárůst” zakončuje Macho.

Oproti roku 2019 se pořadí významnosti jednotlivých aukčních domů částečně změnilo. I přes pokles ve výši 20,5 % si dominanci a zároveň nadpoloviční podíl na trhu (52,4 %) udržel aukční dům Macho & Chlapovič s loňským obratem 203,1 mil. Kč. Na druhé místo poskočil aukční dům Antium Aurum s 42,6 % nárůstem a obratem 84,3 mil. Kč, který sesadil aukční dům Aurea. Ten klesl na třetí příčku, kde po propadu o 69,9 % disponuje tržním objemem 33,6 mil. Kč. Propady aukčních domů však rozhodně neodrážejí nezájem sběratelů. O kolik méně měli sběratelé možnost vydražit si v loňských aukcích, o to více materiálu se prodalo prostřednictvím přímého prodeje.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *