CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Milan Vodička

18. 02. 2021

0 komentářů

Průlom, banky se dohodly na společné bankovní identitě

 

Skončilo období nejistoty a rizika vzniku dvou oddělených modelů jednoho z největších digitalizačních počinů České republiky – bankovní identity. Na jedné straně se rozvíjel systém pod kontrolou tří největších bank (akciová společnost Bankovní identita – Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka) a na straně druhé ostatních menších bank. Air Bank, Equa bank, Fio banka, mBank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank dnes oznámily, že budou spolupracovat na sjednocení standardu bankovní identity se společností Bankovní identita.

Loading



 

Díky spolupráci menších bank s Bankovní identitou bude tato služba v průběhu letošního roku dostupná až pro 5,5 milionu lidí, kteří mohou odkudkoliv bezpečně a bezplatně přistupovat k online službám státu a časem i komerčních subjektů. Detaily transakce, tedy rozložení akcií mezi jednotlivé banky nebo hlasovací práva, se ještě upřesňují.

Brána do digitálního světa

Přihlašovací údaje do internetového nebo mobilního bankovnictví se v podstatě stanou bránou do nového digitálního světa, který klientům bank umožní řešit jejich požadavky z různých oblastí rychle, jednoduše a hlavně kdykoli a kdekoli. Díky bankovní identitě se budou moci klienti bank identifikovat nejen při přihlášení na portály státu, ale i při vstupu do klientských zón, e-shopů apod. Banky se soukromým společnostem chystají do budoucna nabídnout využití bankovní identity nejen pro online identifikaci jejich klientů či zákazníků, ale i pro potřebu digitálního podepisování smluv.

Bankovní identitu pro identifikaci při čerpání online služeb už řadu let úspěšně využívají severské státy nebo třeba Estonsko. Pro rozvoj českého eGovermentu to bude znamenat zásadní příležitost. Elektronické bankovnictví v Česku využívá 97 % Čechů s internetem, současně mají Češi v banky a jejich řešení co do bezpečnosti a uživatelské přívětivosti velkou důvěru. Stát tedy díky bankovní identitě získá takřka přes noc 5,5 milionu uživatelů, kteří s ním budou schopni komunikovat a využívat jeho online služby. To bude zároveň i silným impulzem pro to, aby stát nabídku služeb eGovernmentu neustále rozšiřoval a zkvalitňoval.

Bankovní identita – elektronická občanka

Bankovní identita je klientova elektronická občanka, která poslouží k ověření totožnosti v online prostředí. V první fázi bude možné využít bankovní identitu k ověření totožnosti v komunikaci se státem (prostřednictvím Portálu občana), zhruba od poloviny roku pak bude využitelná ke stejnému účelu i v komunikaci se soukromoprávními poskytovateli online služeb. Díky ní už klient např. nebude muset posílat kvůli potvrzení totožnosti kopie svých dokladů. Navíc bude mít přehled, kdy a komu se ověřoval. Bankovní identita bude umět za klienta vyplnit i formuláře, lidé už nebudou muset dokola vyplňovat stále stejné údaje. Nemusí si vytvářet a pamatovat nová přihlašovací údaje a hesla – mohou používat jedny přihlašovací údaje pro více příležitostí.

REKLAMA

Výhledově bude možné bankovní identitu využívat např. pro změnu mobilního operátora nebo služby jiných soukromých společností, např. pojišťoven, dodavatelů energií, ostatních bank, půjčoven, sharingových společností, pro komunikaci s lékaři, školami, na nákup v e-shopech či podpis smluv.

Práce na projektu bankovní identity probíhala od roku 2019, na začátku roku 2020 se bankovní asociaci podařilo prosadit potřebné legislativní úpravy (změna zákona o bankách, zákona AML), díky kterým se kterákoli banka v Česku může stát tzv. poskytovatelem elektronické identity v souladu se zákonem o elektronické identifikaci. To umožní milionům uživatelů internetového bankovnictví připojit se k portálům s elektronickými službami státu či soukromých firem přes přihlašovací údaje do banky, tedy svou tzv. elektronickou bankovní identitou.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *