24. 02. 2021
Výrobní inflace v ČR prozatím nepropuká
Česká inflace zůstala i v lednu těsně nad cílem ČNB, když ji v tom tentokrát podpořily především dražší alkoholické nápoje. Z pohledu dalšího vývoje sazeb ČNB je však mnohem důležitější, jak se bude inflace vyvíjet v dalších měsících.
Zda se bude naplňovat prognóza centrální banky, která v konečném důsledku předpokládá rychlé zvyšování hlavní úrokové sazby ČNB, či zda bude vývoj cen pozvolnější, třeba i díky vysokým srovnávacím základům z loňského roku. Zajímavé bude jistě sledovat vývoj cen služeb, které se sice již několik měsíců v podstatě neposkytují, respektive fungují jen ve velmi omezeném či specifickém režimu, nicméně do inflace dále vstupují.
A nejde jen o kadeřnické služby, ale o celé obory jako jsou ubytování a stravování nebo cestovní ruch jako takový. I proto začaly být jakékoliv odhady inflace v posledních měsících stále obtížnější disciplínou.
Jedním z vodítek pro vývoj budoucí inflace zůstávají i nadále ceny výrobců, jejichž lednové výsledky včera zveřejnil statistický úřad. Z pohledu agregovaných indexů se nedá říct, že by v ČR již vypukla výrobní inflace, protože ceny v průmyslu zůstávají na loňských hodnotách, ceny v zemědělství dál padají, ve službách a ve stavebnictví dosavadní převážně mírný inflační trend zpomaluje. Jsou to ovšem jen souhrnná průměrná čísla, za kterými se mohou dílčí proinflační signály, a proto stojí alespoň za rychlý bližší pohled. Ve zpracovatelském průmyslu už více než rok ceny pozvolna klesají.
V posledních měsících tento trend pozitivně ovlivnil i vývoj v potravinářském průmyslu, takže když navíc vezmeme v potaz i vývoj cen zemědělců – jako dodavatelů této části průmyslu – minimálně z pohledu potravin by nás v nejbližších měsících žádné velké překvapení čekat nemuselo. Výrazné zrychlení je naproti tomu vidět v průmyslu u kovových výrobků a nábytku, zatímco tolik sledovaný automobilový průmysl na výstupu zatím zdražuje jen o 2,2 %. Navíc ceny součástek zatím rostou rychleji než ceny aut samotných, které v úvodu roku vzrostly ve srovnání s loňským lednem jen o 1,4 %.
REKLAMA
Když bychom tedy měli říct, zda, respektive kde se v posledních měsících “odehrává” výrobní inflace, půjde kromě již zmíněných kovů i o část elektroniky, respektive elektrotechniky. Jejich zvýšené ceny mohou v budoucnu ovlivnit i finální produkci některých výrobků ve spotřebitelském koši, nicméně žádnou inflační vlnu samy o sobě nejspíš nevyvolají. Když k tomu navíc připočteme posílenou korunu, výhled inflace by měl zůstat i nadále velmi pozitivní…. Samozřejmě jeden rozhodně ne nevýznamný faktor, který je v podstatě neuchopitelný, ponecháváme stranou, a sice marže obchodníků.
Petr Dufek
Analytik ČSOB