10. 03. 2021
Únorová inflace lehce nad cílem i prognózou ČNB
Únorová inflace lehce poklesla (na 2,1% meziročně oproti 2,2% v lednu) – růst cen však nadále zůstává nad prognózou (1,8%) i nad cílem ČNB (2%). Zdá se, že za zvolněním je konečně trochu i polevení jádrových inflačních tlaků – zvolnil růst cen v kategoriích vybavení domácnosti nebo odívání a obuv.
Jádrová inflace ovšem do této chvíle zůstávala poblíž historických maxim a nad očekáváním centrální banky. Ve světle relativně odolného trhu práce a překvapivě rychlého růstu mezd na konci roku 2020 mohou být centrální bankéři na relativně vysokou jádrovou inflaci víc a víc “alergičtí”. Navíc oproti poslední prognóze je v tuto chvíli viditelně slabší i kurz koruny. To vše jako by jen podtrhovalo hlavní zprávu z poslední inflační prognózy – v druhé polovině roku může být zapotřebí poprvé znovu utáhnout měnové kohouty. K tomu je však zatím asi daleko, protože bankovní rada podle posledních vyjádření aktuálně žije vcelku logicky více než inflací obavami z toho, zda vláda zvládne třetí a čtvrtou vlnu pandemie a mega-projekt očkování. Debaty o zvyšování sazeb se v tuto chvíli tedy zdají být spíše jako teoretické.
Další důležitou statistikou tohoto týdne budou lednové výsledky českého i evropského průmyslu (v pátek). Zatímco podnikatelské nálady (v čele s PMI) ukazují na pokračující růst tažený v případě Česka rekordním vylepšováním zakázek, tvrdá čísla v čele s produkcí a tržbami mohou jako již v mnohokrát v minulosti ukázat trochu jiný obrázek. Zatím máme k dispozici čísla z Německa, která ukazují, že průmysl v lednu úplně nenavázal na úspěšné výkony z konce roku 2020 a začíná stagnovat. Čísla však nezaostala za očekáváním nijak výrazně a věříme, že průmysl v největší evropské ekonomice bude nakonec i za celý první kvartál přispívat k růstu pozitivně…
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance