29. 03. 2021
Ropa poklesla: lockdown v evropských zemích vyvolává obavy z poptávky
Ceny ropy ve čtvrtek 25.3. oslabily kvůli pochybnostem o rychlosti oživení světové poptávky po ropě, přestože zůstává zablokován Suezský průplav, který omezuje dodávky klíčovou obchodní cestou.
Úřad pro Suezský průplav ve čtvrtek uvedl, že dočasně pozastavil dopravu, zatímco osm remorkérů pracovalo na vysvobození uvíznuté kontejnerové lodi, která narazila na mělčinu, a zablokovala kanál, který je jednou z nejdůležitějších světových ropných přepravních tras.
„Přes kanál prochází kolem 10 % světového obchodu s ropou z moře, zatímco kolem 8 % světového obchodu s LNG kanál také využívá,“ uvedli analytici společnosti ING ve svém výzkumu. „Je zřejmé, že čím déle toto narušení trvá, tím je pravděpodobnější, že se rafinerie / kupující budou muset obrátit na spotový trh, aby zajistily dodávky odjinud.“
Není pravděpodobné, že několikadenní zpoždění přepravy ropy nebo produktů cestujících přes Suezský průplav do Evropy a USA budou mít dlouhodobý dopad na ceny. Více znepokojující je rostoucí počet případů Covid-19 v Evropě, nemluvě o rozvíjejících se gigantech, Brazílii a Indii, související omezení a narušení distribuce vakcín proti koronaviru. *
Na fyzickém trhu čínské nezávislé rafinérie zpomalily dovoz ve druhém čtvrtletí, přičemž skladovaly levnější ropu, což mělo za následek, že obchodníci snížili ceny spotových nákladů na doručení do Asie.
REKLAMA
Oficiální údaje Energetické informační zprávy ze středy v USA ukázaly, že zásoby ropy se minulý týden zvýšily o 1,9 miliónu barelů, což naznačuje, že návrat poptávky vyžaduje čas, i když se země znovu otevře.
„Činnost rafinérií se v průběhu týdne nadále obnovovala a míra využití se zvýšila o 5,5 procentního bodu na 81,6 %, což rafinérskou činnost posouvá téměř zpět na úroveň před zmrazením zaznamenanou začátkem února, která je kolem 83 %,“ dodalo ING.
Ceny tento měsíc klesly kolem 4 %, což zvyšuje očekávání, že tito producenti přesunou své stávající omezení dodávek do května na setkání naplánovaném na 1. dubna.
Martin Kristoff, CFDworld