CZK/€ 25.300 +0,02%

CZK/$ 24.043 -0,21%

CZK/£ 30.303 -0,04%

CZK/CHF 27.159 +0,13%

04. 12. 2014

0 komentářů

Euro pod tlakem čeká až Draghi z ECB opět zamává holubičími křídly

 


 

ECB byla nucena reagovat na rychle se rozevírající rozpětí mezi německými výnosy na jedné straně a periferními výnosy na straně druhé de facto neomezenou zárukou za periferie (OMT). Ta v srpnu 2012 obrátila náladu na periferních trzích a zastavila také rychlé zisky amerického dolaru.

Dnes není síla dolaru důsledkem krize v eurozóně, ale prostého rozevírání se nůžek mezi výkonem Ameriky a zbytkem vyspělého světa, především pak eurozónou. Díky vylepšujícím se číslům z amerického trhu práce se dostává poprvé za více než osm let v USA do hry zvyšování úrokových sazeb – k tomu v USA naposledy došlo v létě 2006. Na druhé straně v eurozóně dnes šéf ECB Mario Draghi potvrdí zcela opačný směr.

Slabá domácí poptávka a inflace nutí ECB k vymýšlení nových možností, jak dostat peníze do ekonomiky. Na rozdíl od roku 2012 tedy síla dolaru a slabost eura není daná panikou a okamžitým strachem z nejčernějších scénářů. Na trzích proto nemusí zdaleka tak lehce dojít k obratu. Éra silného dolaru a levnější ropy se pro tuto chvíli zdá být trvalejším fenoménem.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *