Závod za uhlíkovou neutralitou ovlivní i investice
Zdroj: Pixabay.com
Zelené investice hrají v ekonomice stále větší roli. Nejen evropské země upínají síly k ekologii a uhlíkové neutralitě. Vlády přicházejí s ambiciózními plány, které s ní počítají v dohledu několika desítek let. Se změnou prostředí musí počítat i investoři.
Globální změny životního prostředí jsou vážným tématem již řadu let, v poslední době ovlivňují i podobu ekonomiky. Do budoucna navíc bude tento aspekt ještě důležitější. Je tomu tak i díky pobídkám ze strany vlád, které chtějí negativní dopady průmyslu co nejvíce omezit.
Zelené investice
V posledních dnech s další zelenou strategií přišla německá vláda, která se staví do pozice lídra na poli moderní a udržitelné ekonomiky. „Federální vláda chce z Německa vytvořit přední místo pro udržitelné financování,“ stojí podle Reuters v textu Udržitelné finanční strategie (Sustainable Finance Strategy). Plán má také podpořit cíle Evropské komise, která by chtěla neutrální unii do roku 2050, a která k tomu chce investovat ročně 350 miliard eur.
Jedním z účelů německé strategie, která obsahuje 26 bodů, je také pomoci investorům podporovat zelené projekty a společnosti, které ve svém působení zohledňují i environmentální a sociální otázky. K orientaci a vyhledávání vhodných investic má zájemcům pomoci „semafor“. Pokud na podzim ve volbách do Bundestagu opravdu uspějí Zelení, jak naznačují průzkumy (prý by mohli i vyhrát či alespoň výrazně promluvit do tvorby vládní koalice), mohl by tlak na udržitelné investice ještě posílit. Nejde ale v žádném případě jen o Německo… Soukromým firmám vlastně ani nezbývá nic jiného, než se trendu přizpůsobit.
Zelený boom
O tom, že jsou zelené investice na vzestupu, napsal i britský magazín The Economist. Týdeník zmiňuje několik společností, které se věnují například produkci větrné či solární energie (třeba Orsted nebo Vestas Winds), jejichž hodnota se od minulého roku zdvojnásobila – nebo ještě více znásobila. Zájem o alternativní společnosti a výrobce je patrný například i z vývoje automobilek vyrábějících elektromobily. Nejde rozhodně jen o Teslu amerického miliardáře Elona Muska – ačkoli ta je „jakousi“ vlajkovou lodí, minimálně kvůli mediální proslulosti.
REKLAMA
Magazín ale také uvádí, že „zelené akcie již nejsou doménou specializovaných udržitelných fondů“. S tím, že zelené investování není jen libůstkou, ale stává se mainstreamem, souhlasí Wall Street Journal. Například u tradičních automobilek (jako například BMW nebo Volkswagen) vidíme, že rozhodně nestojí stranou a nesledují zpovzdálí vzestupy a úspěchy „alternativních“ značek, ale do zeleného segmentu aktivně nastupují. A některé ve velkém.
Například zmíněná wolfsburgská značka chce do roku 2030 představit sedm desítek elektrických modelů. Vedení Volkswagenu se také v minulém roce nechalo slyšet, že do elektromobility v pěti letech nalije částku přesahující astronomických sedmdesát miliard eur. A další miliardy poputují do digitalizace, což dohromady dělá velmi ambiciózní plán.
Ostatně celý automobilový průmysl zažívá obrovské změny, bez ekologického portfolia lze jen těžko uspět, což vědí i v Aston Martinu nebo Lamborghiny. Italská legenda nedávno oznámila, že elektrickou verzi do několika let bude mít každý model. S alternativními pohony se navíc dokonce i závodí, a to na nejvyšší úrovni. Hybridní agregáty mají i Formule 1 a od příštího roku s nimi budou jezdit i speciály ve světovém šampionátu v rally.