CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

10. 06. 2021

0 komentářů

ECB jen velice mírně zvolní expanzi, ale převládnou holubičí hlasy

 

Na dnešním zasedání bude ECB řešit důležitou otázku. Jak ve světle posledních vyšších inflačních čísel a rozjezdu ekonomiky naložit s mimořádnými měnově-politickými injekcemi. Konkrétně s programem PEPP, který v uplynulých měsících přispěl k rychlému nafukování bilance ECB – pumpování likvidity do finančního systému. Věříme, že na dnešním zasedání ECB nakonec jen kosmeticky změní nastavení mimořádného programu PEPP. Debaty o jeho útlumu odsune do druhé poloviny roku.

Loading



 

Červnová prognóza by měla přitom přinést vyšší odhad inflace i růstu na nejbližší dva roky a teoreticky by mohla vést k posílení jestřábích hlasů v bankovní radě. Ty však i tak zůstanou velice slabé. Pandemická nejistota totiž zůstává stále ve hře a podle našich odhadů na rozdíl od USA (nebo i středoevropských ekonomik včetně Česka) jádrové inflační tlaky v eurozóně zůstanou i po odeznění pandemie slabší. Eurozóna bude sice také čelit nabídkové inflaci (výpadky subdodávek, dražší suroviny a vstupy) – vyšší nezaměstnanost v řadě zemí ale pravděpodobně nedovolí přenést tyto tlaky do mzdových vyjednávání.

To jsou zásadní argumenty pro velice opatrný obrat v měnové politice. Očekáváme proto, že ECB sice může dnes rozhodnout o lehkém zvolnění nákupů (z cca 80 mld. EUR/měsíc na cca 70 mld. EUR/měsíc), ponechá si však flexibilitu v tempu nákupů tak, aby držela finanční podmínky na současných příznivých úrovních. Jednoduše řečeno půjde o drobnou “operativní” změnu a trhům vyšle signál, že bude nakupovat i nadále přesně tolik, kolik bude zapotřebí.
Zásadnější rozhodnutí ohledně úplného ukončení pandemických programů odsune podle nás ECB na září nebo prosinec. I to ovšem nebude rozhodnutí o “útlumu měnové expanze” (tapering), který čeká Fed pravděpodobně na konci tohoto roku. Půjde pouze o útlum pandemického programu, zatímco klasické kvantitativní uvolňování bude pokračovat dál (podle našich odhadů minimálně po celý rok 2022). A debata o prvním růstu úrokových sazeb leží samozřejmě ještě dál… za horizontem našich prognóz.

Pomalé otáčení kormidlem by mělo být lehce negativní zprávou pro euro – to bude po červnovém zasedání jen těžko výrazněji rozšiřovat své zisky. Současně je to důležitý vzkaz i pro dluhopisové trhy Itálie a jiných více zadlužených zemí, kde se mohou rizikové přirážky držet zatím dál na relativně nízkých úrovních…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *