CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

14. 06. 2021

0 komentářů

Fed jako předskokan ČNB a NBH, jak zareagují centrální banky na prudký restart inflace

 

Červen bude měsícem, který ukáže, jak vážně berou různé centrální banky poslední překvapivý nárůst inflace. ECB v uplynulém týdnu jasně dala najevo, že vnímá inflační tlaky spojené s koncem pandemie jako dočasné a nehodlá na ně nijak reagovat. V podobném duchu se nesla i slova šéfa polské NBP – první středoevropské centrální banky, která již v červnu měla zasedání. Útlum nákupů vládních dluhopisů vysvětlil guvernér sezónností v nákupech a zatím odmítá hovořit o obratu v měnové politice.

Tento týden je na programu “nejtěžší váha” mezi centrálními bankami – americký Fed. Na jedné straně počítáme také s tím, že jeho šéf Jerome Powell bude zdůrazňovat přechodnost inflačních tlaků s odkazem na velkou zásobárnu nevyužitých pracovních sil. Na druhé straně Spojené státy mají přece jen pracovní trh v lepší kondici než eurozóna, o poznání silnější jádrové inflační tlaky a také daleko výraznější (a bezprecedentní) rozpočtový stimul. I když tedy rétorika Fedu zůstane holubičí, bude hodně zajímavé sledovat dvě věci. Za prvé, jak se změní prognóza inflace (ta na konci roku 2023 byla lehce na d prognózou). A za druhé, jak se změní odhad sazeb centrálních bankéřů (tzv. dot-plots) – ty ukazovaly na březnovém zasedání na stabilitu sazeb do konce roku 2023. Uvidí se, zda poslední nárůst inflace přece jen některé bankéře nezvyklá.

Loading



 

Následující týden pak bude na programu zasedání ČNB a maďarské NBH. Obě centrální banky berou inflaci o poznání víc vážně než ECB. Což je dáno na jedné straně vyššími inflačními tlaky (při porovnání s eurozónou) a současně také výrazně napjatější situací na trhu práce, která zvyšuje rizika průsaku “dočasně” vyšší inflace do inflačních očekávání a mzdových vyjednávání. I proto očekáváme první růst úrokových sazeb v Maďarsku již v červnu. ČNB pravděpodobně bude v červnu také vážně zvažovat růst sazeb, a i když se k němu podle našich odhadů odhodlá asi až v srpnu, její postup “vpřed” pak bude v rámci regionu nejrychlejší. I proto jsme posílili náš výhled na korunu a do konce roku se podle nás může dostat pod 25,00 EUR/CZK.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *