CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

25. 06. 2021

1 komentář

Boj digitálních měn začíná. Kdo si ukradne „největší kus koláče“ na trhu?

 

Jelikož se kryptoměny postupně ale jistě stávají součástí běžného života i platebních systémů, je logické, že centrální banky řeší potřebu více bezpečné a centralizované podoby. Digitalizaci ve světě ještě více umocnila a posunula vpřed pandemie a restrikce, které s ní byly spojené. Vlastní digitální měny testuje hned několik zemí a už zanedlouho bychom mohli znát i konkrétnější podobu digitálního eura. A právě to se stalo předmětem první veřejné diskuse Zlaté mince na toto téma v Čechách a na Slovensku pod názvem „Bude digitální euro užitečné?“, jejímiž hosty byli poslanec Evropského parlamentu Mikuláš Peksa, finanční expert Evropské komise v pracovní skupině Financial Services User Group Ján Šebo a zakladatel regulované fintechové platformy Payout Peter Stražovec.

Loading



 

Ve vývoji oficiálních digitálních platidel momentálně vede Čína, která pracuje na vývoji digitálního jüanu již od roku 2014 a nachází se v testovací fázi. Pilotní program první evropské digitální měny ve spolupráci s komerčními bankami probíhá zase v Švédsku. V březnu zveřejnili i plán na i e-měnu na Bahamách, kde má být přístupná jen tamním občanům a nebude určená na expanzi do zahraničí. Zájem o vytvoření vlastní digitální měny potvrdila i Gruzie. Ve světle těchto skutečností je tedy důležité, aby Evropa spustila vlastní e-měnu co nejdříve.

Konkurenční výhoda

„Je třeba být mezi prvními, protože kdo to udělá dobře v první vlně, ten si utrhne největší kus koláče na globálním trhu s digitálními financemi,“ vysvětlil potřebu rychlé reakce na nový trend europoslanec Mikuláš Peksa, který se nachází přímo v centru jednání na toto téma. V Evropské unii se momentálně rozbíhají přípravy, ale stále není jasné, zda bude digitální euro podobné kryptoměně, nebo ne. Osobně si myslím, že do určité míry bude Evropská centrální banka (ECB) čerpat inspiraci i ve virtuálních měnách. Každopádně konkrétní návrh toho, jaká bude podoba digitálního eura v praxi, by měla ECB představit již v průběhu července 2021, tedy přibližně za měsíc.

Udržení měnové stability EU

REKLAMA

Pobídek na tvorbu e-měny má centrální banka hned několik. Mimo jiné jsou to i stablecoinové asociace a zmíněné kryptoměny, protože ECB má za úkol udržet cenovou stabilitu a finanční stabilitu celého bankovního systému. Pokud by na „nový trend“ digitálních měn rychle nereagovala, mohla by ztratit kontrolu nad systémem a možností ovlivňovat inflaci nebo pouštět více peněz do oběhu za účelem podpory hospodářské stability eurozóny. „Digitální euro je silně propojené s požadavkem na účinnou měnovou politiku realizovanou Evropskou centrální bankou. Právě realizace měnových opatření přes klasický bankovní sektor může být digitálními jmény jiných hráčů oslabena. Proto ECB zkoumá, zda by zapojením hráčů z nefinančního sektoru do digitálního eura dokázala účinně rozšířit kanály pro transmisivní mechanismus,“ vyjádřil se k tomuto tématu Ján Šebo.

Jelikož oficiálně digitální měny mají podporu vlád, mohly by teoreticky vést k omezení zájmu veřejnosti o využívání soukromých kryptoměn, čímž by se omezil současný vliv neevropských hráčů, kteří tento trh do značně míry ovládají.

Digitální nosič hodnoty

Jaká bude praktická podoba digitální eura? „Půjde o měnu vydávanou centrální bankou, která by měla fungovat paralelně s hotovostí a umožnila by platby tam, kde by byla hotovost méně praktická,“ uvedl ve webináři Peksa. To však neznamená, že hotovost zanikne. Alespoň zatím. Nejpravděpodobnějšími nosiči bude platební karta nebo aplikace, se kterou bude možné platit stejně jako v případě klasických fiat měn. Podle Šeba by koncoví uživatelé mohli být v úvodu implementace do oběhu motivovaní například odměnou za platbu digitálním eurem. Samozřejmě jde jen o hypotézu a uvidíme, zda tato myšlenka bude přeměněná i do reality.

REKLAMA

Tak jako ve všech aspektech konkurenčního prostředí i zde platí, že poslední slovo bude mít ten, kdo přinese podnikatelům a koncovým uživatelům nejlepší funkční vlastnosti. „Ano, souboj se bude odehrávat na úrovni funkčnosti platforem jednotlivých digitálních měn. Pokud například Švédové udělají měnu na platformě, která bude mít podporu pro smart kontrakty a bude se v ní dát automaticky účtovat, rychleji platit nebo umožní mikro půjčky, uživatelé se pro ni rozhodnou. Tak jako dnes někdo podniká v Estonsku nebo na Maltě, protože tam může jednodušeji založit a řídit společnost, tak by to stejně mělo probíhat u digitálních měn jednotlivých zemí Evropské unie. Podnikatelé a koncoví uživatelé tedy budou mít možnost výběru,“ potvrdil mou úvahu Peter Stražovec.

O prvenství se nebojuje poprvé

Jak uvedl Peksa ve webináři, podobnou „válku“ měn jsme mohli sledovat i co se týká hotovosti, když například v Kosovu lidé namísto domácí měny, která neměla dobré jméno, začali používat americký dolar, eura nebo jiné alternativy. Otázkou zůstává, která digitální měna bude patřit k těm, po kterých lidé automaticky sáhnou jako po první volbě. Mezi jmény tak, jak je známe dnes, měl ještě donedávna dominantní pozici americký dolar. Postupně však jeho postavení na globálním trhu slábne a příchod digitálních měn může jeho pozicí otřást ještě významněji.

Olívia Lacenová, hlavní analytička TopForex

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Mohou investoři stále očekávat býčí trh s bitcoinem

Navzdory nedávné stagnaci na kryptoměnovém trhu existují silné indikátory, které naznačují, že s probíhajícím čtvrtým kvartálem roku 2024 by mohl být na obzoru býčí trh s bitcoinem. Na trhu se rýsuje několik faktorů, které by mohly v následujících měsících výrazně ovlivnit cenu této kryptoměny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Petr Pavel

    26 června, 2021

    Jaký vůbec je/bude praktický rozdíl mezi platbou digitálním eurem a platbou z běžného účtu? Jiná apka v mobilu ?

    Odpovědět