30. 06. 2021
Jana Brodani: Finanční vzdělání dětí je nejlepší investice
O tom, zda zabezpečit finančně budoucnost potomků netřeba diskutovat. Složitější už je rozhodování, jaké prostředky a způsoby zvolit. Neměli bychom rovněž zapomínat na to, že důležité je nejen vytvořit pro děti finanční zdroje, ale také je naučit s nimi hospodařit. S tím souvisí jejich dostatečná finanční gramotnost, ale také rodičovský přístup k hodnotám, a to nejen těm hmatatelným.
Příklady táhnou
Sebelépe postavený „finanční plán“ pro naše děti se ukáže jako zbytečný ve chvíli, kdy čerstvě dospělá dcera nebo syn často těžce našetřené prostředky promění například ve zbytečně luxusní auto nebo motorku, či se začnou před kamarády předvádět, jací jsou králové večírků a jaké úžasné značkové oblečení mají.
Proto by mělo finanční zabezpečení jít ruku v ruce s cílenou výchovou: děti by se měly naučit znát skutečnou hodnotu peněz, hospodařit s nimi a také by měly poznat, že ne všechno lze v životě za peníze koupit. Pokud my sami budeme kupovat zbytečnosti a investovat do projektů, které jsou mírně řečeno rizikové, těžko pak dětem vysvětlíme, že to nemají dělat. Jistá finanční střízlivost je na místě i v rodinách, které jsou finančně relativně dobře zajištěny. Žijeme v nejistém světě a kdykoliv může nastat situace, že se octneme v ekonomicky složitějším období.
Nespoléhejte na to, že se děti finanční dovednosti naučí ve škole: s výukou této gramotnosti na tom není české školství zrovna ukázkově a ostatně, příklad vlastních rodičů má podle psychologů stejně větší váhu.
REKLAMA
Učení hrou
I když jsou děti zdatní pozorovatelé a mnohé věci, které doma vidí, pochopí záhy samy, nezapomínejte se s nimi bavit. Vysvětlujte jim jednoduché věci z finančního světa, ukazujte jim jasné a názorné příklady správného přístupu. To vše lze dělat nenásilnou formou, při běžné denní komunikaci.
Banky nabízejí některé produkty, které mohou děti využívat samy. Ty si tak nemusí jenom spořit do „prasátka“, ale můžeme jim založit například dětský účet s kartou, kam jim budeme posílat kapesné, s nímž si může malý finančník hospodařit sám. Rodiče pochopitelně mají nad takovým účtem dohled a mohou zablokovat na účtu některé riskantnější aktivity: například nedovolí dítěti utrácet svoje peníze každý den a omezí počet výběru.
Přiměřené riziko
REKLAMA
Z dlouhodobého investorského a střadatelského hlediska jsou ale zajímavější jiné finanční produkty. Trh nabízí řadu možností, jak dětem spořit peníze, které využijí ve chvíli, kdy se postaví na vlastní nohy, případně je investují do vzdělání. Tady je ostatně na místě připomenout, že samotné vzdělání je investice, z které čerpáme celý život, a neměli bychom na ně při rodinném finančním plánování zapomínat.
Na rodičích většinou leží tíže rozhodování, jakým způsobem potomkům spořit a úspory dále zhodnocovat. Velké oblibě se stále těší stavební spoření, ale doba, kdy bylo skutečně výhodné, je dávno pryč. Postupně se snížila výše státního příspěvku i úroková sazba. Nicméně vzhledem k tomu, že peníze ze stavebního spoření jsou vázány v bance po dobu 6 let, jsou garantovány i podmínky, za jakých byl smlouva sepsána. Toto opatření je dobré i pro ty, kdo mají problém s vytrvalostí a inklinují k tomu, že by například na spoření svých dětí chtěli někdy v průběhu let předčasně „sáhnout“. Budete-li tedy mít chuť a volné prostředky, klidně dětem stavební spoření sjednejte, ale vaše hlavní aktivity by měly směřovat jinam.
Jako velmi výhodné se v současnosti jeví podílové fondy nabízející zajímavé možnosti zhodnocení úspor a v rodinném finančním portfoliu by měly mít své pevné místo. Podle zaměření a horizontu si lze vybrat fondy konzervativní či naopak více rizikové, v každém případě se jedná o produkty s vysokou likviditou. Podílové fondy vedené důvěryhodnou finanční institucí dohlíženou Českou národní bankou jsou velmi dobře diverzifikovány, a díky tomu jsou lépe chráněny před přílišným propadem v době krize. Obzvláště pravidelné investice, které jsou nastaveny na dlouhodobé investování, přímo s různými krizemi počítají ve svých nastaveních.
Další vhodnou možností zajištění dětí do budoucna je nákup nemovitosti. Nemusíte mít nutně volné vlastní finance, můžete ho pořídit i na hypotéku. Takový byt pak lze třeba i 20 let pronajímat a z takto získaných peněz onu hypotéku splácet.
Několik rad na závěr:
- Máte-li více dětí, snažte se všem zajistit finance do budoucnosti ve stejné výši a stejnou formou. Předejdete tak pozdějším sporům.
- Mluvte s dětmi o všem, tedy i o smutných a nepříjemných věcech. Dítě by mělo chápat alespoň rámcově, že mohou nastat v životě chvíle, které nebudou jednoduché: rozvod, těžká nemoc, úmrtí v rodině. A ty se velmi často také promítnou do naší finanční situace. Tyto ne vždy příjemné rozhovory naučí děti chápat nástrahy a rizika a lépe jim pak čelit.
- Někteří finanční poradci tvrdí, že spořit dětem na budoucnost je vlastně kontraproduktivní, protože jim tak velmi ulehčujeme start do dospělosti a oddalujeme okamžik skutečné samostatnosti. Myslete rovněž na dobu, kdy se dostanete do důchodového věku – a nepřenechávejte všechny volné prostředky jenom svým potomkům.
- Výchova dětí je jedním z nejnákladnějších finančních závazků, které na sebe bereme. V Česku stojí tato položka od narození do maturity v průměru kolem 2 milionů korun (a tato cifra bude jistě v budoucnu dále stoupat). S dalšími penězi je pak nutné počítat, pokud dítě studuje vysokou školu.
Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR