09. 08. 2021
Pracovní volno na tábor a půjčené služební auto. Kdy vám může zaměstnavatel zpříjemnit dovolenou?
Někteří zaměstnanci aktivně pracují v rámci svého osobního času s dětmi nebo s mládeží. V létě je pak tato práce často představována působením v dětských táborech. Zaměstnanci si na práci v letních dětských táborech čerpají řádnou dovolenou, nebo neplacené volno.
Novela zákoníku práce přinesla možnost jednoho placeného týdne volna v kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele pro zaměstnance působící na táborech a sportovních soustředěních. Jde například o vedoucího pracovníka tábora pro děti a mládež a vedoucího sportovního soustředění, zástupce vedoucího pro věci hospodářské a zdravotní, vychovatele, instruktory, zdravotnické pracovníky.
„V těchto případech mají zaměstnanci podle zákoníku právo na pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu, nejvýše však na 3 týdny v kalendářním roce. Toto pracovní volno je zaměstnavatel povinen poskytnout pouze pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Nárok na poskytnutí maximálně třítýdenního volna nemají všichni zaměstnanci, ale pouze ti, kteří minimálně po dobu jednoho roku před uvolněním soustavně a bezplatně pracovali s dětmi či mládeží. Zaměstnanci, kteří nepracují s dětmi a mládeží soustavně po celý rok pouze v letních měsících v rámci dětských táborů, nebo tak činí v průběhu roku za úplatu, nemohou třítýdenní volno nárokovat a musí pro účast na dětském táboře čerpat řádnou dovolenou. Výjimkou jsou tábory pro zdravotně handicapované děti, kde podmínka soustavné roční práce s dětmi nemusí být naplněna,“ upozorňuje Markéta Szotkowská z V4 Group.
Služebním autem na dovolenou jen se souhlasem zaměstnavatele
V případě, že zaměstnanec vyrazí na dovolenou se zapůjčeným služebním automobilem, tak je nutné, aby si opatřil od zaměstnavatele potvrzení o užívání služebního vozu.
„Toto potvrzení musí obsahovat identifikační údaje, jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele, identifikaci automobilu a v neposlední řadě, také sdělení majitele vozidla, tedy zaměstnavatele, že se zapůjčením jeho vozidla souhlasí. Navíc před cestou se výrazně doporučuje, zda auto splňuje veškeré zákonné podmínky, tedy zda je zákonně pojištěno nebo zda se v autě nachází veškeré doplňky nutné pro tzv. povinou výbavu. Dále se také doporučuje před vyražením na dovolenou služebním automobilem si pořídit kvalitní cestovní pojištění, a to nejlépe s připojištěním a asistenční služnou pro případ poruchy nebo nehody,“ popisuje Michal Jelínek, partner V4 Group.
REKLAMA