CZK/€ 24.970 +0,02%

CZK/$ 23.146 +0,29%

CZK/£ 29.852 -0,13%

CZK/CHF 26.234 +0,19%

24. 08. 2021

Každé sté pivo na světě pochází z České republiky

 

„Největším výrobcem piva na světě byla v loňském roce společnost Anheuser-Busch InBev z Belgie, pod kterou patří značky Budweiser, Stella Artois či Beck’s. Dokonce můžeme říct, že každé čtvrté pivo pocházelo právě z této produkce. Na druhé příčce se umístila nizozemská společnost Heineken s podílem 12,2 procenta na světové produkci. Třetí v pořadí skončila společnost Carlsberg z Dánska,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

V důsledku pandemie byly v loňském roce uzavírány hospody a lidé omezovali své kontakty. To vedlo ke snížení světové produkce piva o 92 milionů hektolitrů. Celkem bylo vyrobeno 1,82 miliardy hektolitrů piva, což byl nejhorší výsledek od roku 2008.

Produkce piva se sleduje ve 172 zemích. Pouze ve 37 z nich došlo v loňském roce k navýšení produkce oblíbeného zlatavého moku. Česká republika mezi ně nepatřila a svou produkci snížila z 21,61 na 20,12 milionu hektolitrů. Přesto se stala 18. největším producentem piva na světě a 9. největším v Evropě.

Nejvíce piva opět uvařila Čína. Ta byla následovaná Spojenými státy a Brazílií. Pozici největšího evropského producenta piva obhájilo Německo. Za ním se umístilo Rusko a Polsko. Slovensko obsadilo 79. pozici na světě a skončilo za Rakouskem, které se umístilo na 33. místě.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

REKLAMA

Loading


Související články

Příležitosti v dluhopisech s vysokým výnosem

Donald Trump otřásá nejen politikou a akciovými trhy, ale má dopad i na segment pevně úročených aktiv: jeho nepředvídatelná obchodní politika představuje riziko pro hospodářský růst v mnoha zemích a pravděpodobně podpoří inflaci v USA. Přesto se investorům nabízejí příležitosti. High-yield dluhopisy nabízejí v některých případech atraktivní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 03. 2025

Komentář: Pokud si myslíte, že to nemůže být horší, máte malou představivost

Co kdybych vám řekl, že obchodní války jsou pouze předehra k ještě větším změnám. Vedle tarifů na zboží se totiž objevuje možnost tarifů na kapitál. Na první pohled to zní jako ekonomická hereze. Ekonomové tradičně považují příliv kapitálu za pozitivní – financuje americký státní dluh a podporuje […]

Text: Redakce

26. 03. 2025