CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

15. 09. 2021

0 komentářů

Analýzy ze Spořky: Blíží se konec hypotečního boomu? A kam až můžou vystoupat sazby z hypoték?

 

Podle čerstvých dat serveru hypoindex.cz činil objem nově poskytnutých hypoték v srpnu 33,7 mld. Kč. Historicky vzato je to opět hodně – viz poslední sloupec v následujícím grafu:   

Loading



 


Nicméně ve srovnání s letošním červencem jde o meziměsíční pokles o 4 %. Přitom průměrná hodnota meziměsíční změny z července na srpen v období 2015-2019 je naopak kladná, a to kolem 14 %. Může se tak zdát, že český hypoteční boom konečně začíná ustupovat.

Bylo by to logické: objemy nových hypoték v posledních měsících zůstávaly na vysokých úrovních primárně nejspíš v předtuše růstu úrokových sazeb z nových hypoték (frontloading), a s probíhajícím naplňováním této předtuchy lze tedy čekat pokles zájmu o další hypotéky. Jde nicméně o velmi kolísavá data, takže bude dobré s tímto verdiktem ještě aspoň měsíc počkat.

Průměrná úroková sazba z hypoték poskytnutých v srpnu vzrostla dle téhož zdroje o 9bb na 2,32 %. Zkušenost ohledně vazby sazeb z nových hypoték na pětiletou sazbu na mezibankovním trhu (IRS) od ledna 2017 zachycuje následující graf (červeně jsou hodnoty z posledních měsíců; hypoteční sazby jsou z dílny ČNB, a tudíž jsou k dispozici jen do července a od hodnot uváděných na serveru hypoindex.cz se mírně liší):

Pokud bude vše fungovat podobně jako od počátku roku 2017 doposud a pokud se naplní aktuální prognóza České spořitelny, že pětiletý IRS by v nejbližších letech neměl překročit hladinu 2,5 %, pak by sazby z hypoték neměly v nejbližších letech vystoupit výše než na cca 3 %. Hodnot zřetelně nad touto hranicí, kde byly naposled před rokem 2013, bychom se tedy bát neměli.

REKLAMA

Michal Skořepa

Ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *