CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

29. 09. 2021

0 komentářů

Strach z inflace sráží akcie i korunu

 

Strach z globálních inflačních tlaků hraje v posledních dnech na trzích jednoznačně prim.

Loading



 

Trhy začínají být přesvědčené, že výpadky v subdodávkách a narušení výrobních řetězců budou trvalejšími fenomény a znemožní centrálním bankám efektivně stimulovat ekonomiku. Proto se na trzích rozjelo nové kolo výprodeje bezpečných dluhopisů (nabízejících fixní výnos) – výnos amerického desetiletého dluhopisu vyskočil od začátku září již o více než 25 bps na 1,54% (nejvyšší úroveň od léta).

Vzhůru šly i výnosy německých a francoouzských dluhopisů, i když zdaleka tak rychle. A vyšší výnosy bezpečných aktiv dohromady ze strachem z vyšší výrobní inflace startují výprodeje na akciových trzích.

Hlavní americký index S&P500 ztratil přes 2%, nejvíc „na ráně“ jsou ovšem růstové tituly, které nejhůře snášejí růst výnosů a úrokových sazeb – technologický index NASDAQ ztratil včera 2,8% (nejvíce od letošního března). Tato negativní nálada se samozřejmě podepisuje i na české koruně, která se přes blížící zasedání ČNB dostává do defenzivy a pohybuje se v okolí 25,50 EUR/CZK.

Jedním z hlavních inflačních problémů na straně nabídky je v poslední době nedostatek zemního plynu. Za raketovým růstem ceny zemního plynu (od počátku roku vzrostla více jak 4násobně) stojí kombinace řady faktorů včetně silné loňské zimy, nízkých zásob, slabšího výkonu obnovitelných zdrojů v Evropě, vyšší poptávky z Asie nebo omezené nabídky z Ruska. Řada z nich je bezesporu dočasné povahy, ale pravděpodobně ne všechny. A málokdo také věří, že se nesoulad mezi nabídkou a poptávkou podaří sladit v průběhu hlavní zimní „topné“ sezóny.

Právě situace na trhu s plynem, který v řadě evropských ekonomik v čele s Itálií a Velkou Británií hraje výraznou roli, může hýbat s inflačními očekáváními a ve finále i s celkovou náladou na trzích. Zvlášť pokud silnější zimní vlny pandemie COVID zase načas zastaví probíhající normalizaci v globální výrobě a logistice.

REKLAMA

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024

Je ESG investování mrtvé? Vzestup a pád udržitelného investování

Investování do ESG (Environmental, Social, and Governance) v posledním desetiletí změnilo podobu financí. Původně slibovalo investorům způsob, jak podpořit společnosti, které se zabývají globálními problémy, jako je změna klimatu, sociální nerovnost a odpovědnost podniků, a zároveň usilovat o solidní výnosy. S rostoucím zájmem o odpovědné investování přilákaly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *