CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

15. 11. 2021

0 komentářů

CRIF: Živnostníci přestávají spořit, jejich úspory se v září meziměsíčně snížily o 10 miliard

 

Objem vkladů živnostníků u českých bank v průběhu září klesl na 175 miliard korun a byl tak o 10 miliard nižší než v srpnu. Objem jejich úvěrů se téměř nezměnil a stejně jako v srpnu dosahoval 47 miliard korun. Úspory firem se v září podobně jako u živnostníků snížily rovněž o 10 miliard na 1 267 miliard korun. Objem jejich úvěrů se zvýšil o 28 miliard na 1 184 miliard korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz

Loading



 

Úspory živnostníků se v září snížily nejvíce od začátku roku 2020. „Co za tímto rychlým poklesem stojí, je v tuto chvíli těžké odhadnout, stejně jako to, jak se bude situace vyvíjet v dalších měsících. Vzhledem k rostoucím nákladům a pokračujícím inflačním tlakům je ale pravděpodobné, že dojde ke stagnaci nebo poklesu úspor, a to nejen mezi živnostníky,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Zatímco u živnostníků představuje pokles o 10 miliard snížení úspor o 5,4 %, u firem je to výrazně méně, pouze 0,8 %, což není v kontextu posledních dvou let výjimečná situace. Naopak nárůst firemních úvěrů o 2,4 % je po březnu 2020 druhým nejvyšším za poslední dva roky. Kvůli poklesu úspor a rychlejšímu zvýšení objemu úvěrů se také výrazně snížil rozdíl mezi objemem firemních vkladů a úvěrů. Zatímco na konci srpna měly firmy u bank uloženo o 120 miliard korun více než kolik měly půjčeno, na konci září byl rozdíl už pouze 82 miliard korun.

Úspory živnostníků i firem jsou přesto výrazně vyšší než před rokem 

Navzdory meziměsíčnímu poklesu je objem úspor živnostníků i firem výrazně vyšší než před rokem. U živnostníků je to o o 14 miliard (9 %) více, zatímco u firem činí meziroční nárůst 78 miliard korun (7 %). Objem úvěrů se u živnostníků přitom meziročně nezměnil, zatímco u firem se zvýšil o 23 miliard (2 %).

REKLAMA

Domácnosti v posledních měsících šetří méně a více se zadlužují 

Úspory domácností činily ke konci září 3 011 miliard korun, o 11 miliard (0,4 %) více než v srpnu. Objem jejich úvěrů vzrostl o 19 miliard (1 %) a dosáhl 1 947 miliard.

Zatímco v prvních čtyřech měsících roku se úspory domácností zvyšovaly měsíčně průměrně o 35 miliard korun měsíčně, průměrný meziměsíční nárůst od května do září činí pouze 10 miliard korun. „Změna v chování domácností koreluje s jarním uvolněním protiepidemických opatření, s otevřením obchodů a se zpřístupněním služeb. Na začátku roku měli lidé jednoduše méně příležitostí utrácet, a proto více spořili,“ vysvětluje Věra Kameníčková s tím, že podobné chování je vidět i u úvěrů. V prvních čtyřech měsících tohoto roku se úvěry navyšovaly meziměsíčně průměrně o 10 miliard. Od května pak lze zaznamenat průměrné meziměsíční zvýšení objemu úvěrů o 18 miliard. 

V posledních 12 měsících se úspory domácností u bank zvýšily o 278 miliard korun (10 %), a to především díky rychlému růstu úspor mezi říjnem a květnem. Od října minulého roku vzrostl také rozdíl mezi vklady a zadlužením domácností a to o 12 %. Na konci letošního září tak měly domácnosti naspořeno o 1 064 miliard více než kolik měly půjčeno.

REKLAMA

V září klesl podíl nesplácených úvěrů firem, živnostníků i domácností 

U podniků i živnostníků došlo meziročně k nárůstu podílu nesplácených úvěrů. U podniků šlo o nárůst z 3,25 % na 4,02 %, u živnostníků pak o nárůst z 4,69 % na 6,58 %. Optimisticky však působí meziměsíční srovnání, díky mírnému poklesu byl totiž v září zaznamenán v obou těchto kategoriích nejnižší podíl nesplácených úvěrů v letošním roce.

Také platební morálka domácností se meziměsíčně zlepšila, a to jak u úvěrů na bydlení, tak u úvěrů na spotřebu. Celkově činí podíl nesplácených úvěrů ke konci září 1,67 %, což je nejméně v tomto roce, ale stále více než před rokem, kdy dosahoval podíl nesplácených úvěrů 1,55 %.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *