10. 01. 2022
Inflace v eurozóně v prosinci dosáhla 5%, v Česku překoná 6%
Inflace v eurozóně dosáhla 5 % (0,4 % meziměsíčně) – to jsou nejvyšší čísla od konce devadesátých let a je za nimi nejen nárůst cen energií a pohonných hmot, ale i jádrová inflace. I když za značnou částí prosincové inflace stojí zdražující energie (meziročně dražší o 26 %), zdražování probíhá napříč položkami spotřebitelského koše. Inflace ve službách se pohybuje okolo 2,5 % a velice znepokojující je vysoká inflace v ne-energetickém průmyslovém zboží. Ta celou dekádu před pandemií prakticky neexistovala, zatímco v tuto chvíli ji “rozbité” výrobní řetězce a sekundární efekty drahých energií a logistiky udržují v blízkosti 3 %.
Inflace v této části spotřebitelského koše může odeznívat daleko déle a složitěji než zdražování energií a pohonných hmot. A je otázka, zda ECB nebude muset dříve nebo později nakonec podobně jako Fed jednoduše opustit “mantru” o dočasnosti inflace. V tuto chvíli zůstává růst sazeb v roce 2022 stále pro většinu evropských centrálních bankéřů stále tabu.V tomto týdnu nás čeká také prosincový výsledek inflace v Česku. Vzhledem k dočasnému odpuštění DPH (listopad, prosinec) však pravděpodobně i v prosinci bude příspěvek drahých energií k inflaci nízký a klíčovým číslem bude až lednový výsledek inflace. V tom jednak odezní DPH a pak řada společností změní ceny energií pro široké spektrum domácností. K vysoké inflaci ve službách souvisejících s bydlením (zejména nájemné) a v dopravě (pohonné hmoty, auta) se přidají i energie. V prvních měsících příštího roku tak pravděpodobně Česko dosáhne inflačního vrcholu – viditelnější zvolnění inflace lze však pravděpodobně očekávat až v polovině roku 2022 – díky pohonným hmotám, rozvolnění napětí v subdodavatelských řetězcích a zpomalení růstu cen některých služeb.
I proto bude začátek roku ve znamení dalšího zvyšování úrokových sazeb. Na scéně se však objevil nový pomocník v boji proti inflaci – česká koruna. Zatímco na konci roku 2021 setrvale zaostávala za prognózami ČNB, v posledních týdnech jako by se “utrhla” a posunula se až k 24,40 EUR/CZK…, což je v souladu s polední podzimní prognózou. Koruna tak pomalu ale jistě přestává být “pro-inflačním” faktorem.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance