Pokračují globální výprodeje na dluhopisových trzích – investoři jako by se ve světle vysoké inflační nejistoty báli všech fixně úročených papírů. Výnos německého dluhopisu se probojoval do blízkosti kladných hodnot (-0,06 %), kde byl naposledy na jaře roku 2019.
A i když je německá inflace za vrcholem (5,3 %) a inflace v eurozóně jako celku právě na vrcholu (5,0 %), jedná se o extrémně vysoké hodnoty a posun inflace k nižším úrovním bude jen velice pozvolný. Očekáváme, že do poloviny roku 2022 se inflace v eurozóně pravděpodobně udrží nad 3 % a bude udržovat část evropských centrálních bankéřů v napětí. Především ohledně toho, jak se promítne vyšší inflace do mzdových vyjednávání (zejména v Německu) a následně i do inflačních očekávání – opět zejména v zemích s napjatou situací na trhu práce v čele s Německem.
I proto očekáváme další nárůst ”bezpečných” německých výnosů – desetileté splatnosti do konce roku 2022 vidíme nad 0,50 %.A vyšší tržní výnosy v USA a v eurozóně nejsou nic příjemného pro riziková aktiva. Je to v posledních dnech dobře vidět na vysoké volatilitě akciových trhů (index VIX pozvolna narůstá). Nejvíc patrné je to na růstových akciích v indexu NASDAQ, které jsou obecně citlivější na nárůst tržních výnosů. Včera v průběhu seance se obchodoval se ztrátami až 2,8 %, pozdější stabilizace amerických výnosů však dopřála oddych i růstovým akciím a NASDAQ nakonec zvládl během seance návrat do kladných hodnot…
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance